Reklama
Reklama

Batman dbał o bezpieczeństwo poznaniaków. Teraz cieszy się emeryturą

fot. Policja

Batman po 8 latach przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Mowa o psie z Ogniwa Przewodników Psów Służbowych z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, który zasłużonym odpoczynkiem cieszy się od lutego. - 8-letni czarny Batman przyjechał do Poznania w 2017 roku z jednostki w Rawiczu. W służbie wraz ze swoim przewodnikiem mł. asp. Marcinem Gronkiem sprawdzał budynki pod kątem podłożenia w nich materiałów wybuchowych. Na emeryturę przeszedł ze względów zdrowotnych - wyjaśniła Dominika Pupkowska-Bral z komendy wojewódzkiej.

Batman miał szczęście, bo został członkiem rodziny swojego przewodnika i w pełni korzysta z beztroski wolnego czasu. Nie każde zwierzę służące w policji lub inne formacji mogło do tej pory liczyć na podobną jesień życia, bo i nie każdy przewodnik jest w stanie wziąć na siebie opiekę.

Na szczęście wkrótce się to zmieni. W środę Sejm przyjął ustawę, gwarantującą zwierzętom dożywotnią opiekę. Odpowiedzialna będzie za nią jednostka, w której służyły. Prawo dotyczy także koni.

- Obecnie w poznańskim Ogniwie Przewodników Psów Służbowych służbę pełni 12 przewodników i 24 czworonożnych funkcjonariuszy. Psy są wykorzystywane w różnego rodzaju akcjach: poszukiwawczych, ratowniczych, do wykrywania ładunków wybuchowych, narkotyków, a także w codziennej służbie patrolowej. Ponadto psy i przewodnicy cyklicznie doskonalą swoje umiejętności w trakcie ćwiczeń i szkoleń - wyjaśniła Dominika Pupkowska-Bral.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
11℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
13.64 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro