Reklama
Reklama

Podszywają się pod rachmistrzów i próbują wchodzić do mieszkań

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Michal Jarmoluk / Pixabay

Do takiej sytuacji doszło w Lesznie.

W Polsce prowadzony jest obecnie Narodowy Spis Powszechny. Wielu obywateli spisuje się przez internet samodzielnie, rachmistrzowie mogą też jednak odwiedzać mieszkania i domy, a także dzwonić do osób, które same się nie spisały.

Jak podaje portal elka.pl, we wtorek na terenie Leszna doszło do prób wejścia do dwóch mieszkań. Osoby, które chciały dostać się do środka wyjaśniały, że są rachmistrzami spisowymi. Oszustom nie udało się wykonać swojego planu - mieszkańcy byli czujni i sprawdzili w Gminnym Biurze Spisowym, czy rachmistrzowie odwiedzają już mieszkańców. Okazało się, że nie zaczęli jeszcze pracy. O sprawie powiadomiono policję.

Spis Powszechny zaczął się w kwietniu i potrwa jeszcze kilka miesięcy. Warto więc już teraz być wyczulonym na tego typu próby oszustw. Najlepiej spisać się samodzielnie przez internet. Inna opcja to zadzwonienie pod numer 22 279 99 99 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 18.00. Możemy też odebrać telefon od rachmistrza, ale na pewno nie wcześniej niż 4 maja. Warto pamiętać, że prawdziwy rachmistrz na pewno nie będzie pytać o nasze zarobki, majątek, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Nie będzie też prosić ściągnięcie jakiejkolwiek aplikacji na nasz telefon.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
7℃
Poziom opadów:
1.5 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
9.28 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro