Reklama
Reklama

Miliony złotych strat, 152 oszukane osoby. Zatrzymano doradców finansowych. Także w Poznaniu

fot. CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne podejrzewa, że oszukanych może być więcej.

- Prezes i wiceprezes spółki Great Private Equity, a także dwóch dyrektorów regionalnych z Poznania i Krakowa zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy warszawskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Czynności przeprowadzono w Warszawie, Siemianowicach Śląskich i Krakowie. Jest to pierwsze realizacja w związku ze śledztwem prowadzonym wspólnie przez CBA i Prokuraturę Okręgową w Warszawie - wyjaśnia CBA.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 3 lipca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

- Obszerny materiał dowodowy zgromadzony w sprawie, w tym dokumentacja, dane elektroniczne i zeznania świadków, wskazują że co najmniej 152 osoby doprowadzono do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie nie mniejszej niż 16 mln zł. Postępowanie dotyczy emisji obligacji i prowadzenia inwestycji na rynku FOREX między innymi przez spółki z grupy Great Private Equity. Chodziło o inwestycje obejmujące nieruchomości położone w Warszawie, Nigerii i Ghanie oraz produkcję filmową - dodaje.

Jak to wyglądało? Klienci inwestowali swoje oszczędności w obligacje. Mówiono im, że zyskają na tym od 8 do 10%. - W związku z początkową spłatą obligacji, inwestorzy otrzymywali propozycje reinwestycji, w których zysk miał być gwarantowany. Po pewnym czasie przedstawiciele firmy unikali kontaktu z inwestorami, którzy tracili wcześniej zainwestowane pieniądze. Dotychczasowe ustalenia wskazują, że poszczególni inwestorzy stracili od 1 tys. zł do nawet ponad 3.5 mln zł.

Zatrzymanym osobom postawiono zarzuty oszustwa i prowadzenia działalności polegającej na obrocie instrumentami finansowymi bez zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. - Po wykonanych czynnościach procesowych prokurator skierował do sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie wobec dwóch osób, tj. prezesa i wiceprezesa. Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie uwzględniając wnioski prokuratora. Natomiast wobec pozostałych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

Jeśli inwestowałeś za pośrednictwem spółek z grupy Great Private Equity, zgłoś się do warszawskiego CBA.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.75 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro