Reklama
Reklama

Podwyżka czynszów weszła w życie

fot. WTK Play

Od dziś, 1 grudnia, wprowadzony zostaje system punktowy w naliczaniu czynszu. Oznacza to, że niektórych lokatorów czekają podwyżki, jednak nie wyższe niż 10 procentowe. Decydujący będzie standard mieszkania.

O wyższym lub niekiedy niższym czynszu decydować będzie infrastruktura techniczna, winda lub jej brak, a także to, czy budynek był ocieplany i malowany. Uchwałę wprowadzono wiele miesięcy temu, ale dopiero teraz podwyżka wchodzi w życie. Dlaczego? Zarządcy nieruchomości musieli mieć czas, by sprawdzić standard mieszkań.

I tak ci, którzy mieszkają w mieszkaniach komunalnych o najwyższym standardzie zapłacą za czynsz o 10% więcej niż dotychczas. Są to osoby, których blok był wyremontowany, które mieszkają wcentrum miasta,na parterze iposiadają dobre warunki mieszkaniowe. Za każde udogodnienia dostaje się kolejne punkty, których łącznie można nazbierać 48. Maksymalna opłata czynszowa za metr kwadratowy po podwyżce w tym roku może wynieść 9,73 (to 3%wartości odtworzeniowej). Natomiast najmniej zapłacą osoby, które mieszkają wlokalach najgorzej położonych i będących w najgorszym stanie technicznym. Takie mieszkaniadostaną tylko osiem punktów, co oznacza podwyżkę o 80 gr za metr kwadratowy. W tym wypadku czynsz wyniesie 5,60 zł za m kw.

Podejmując decyzję o zmianie systemu naliczania, miasto chciało wyrównać stawki w opłatach za mieszkania. Zmiana umożliwianie tylko podwyżkę, ale i obniżkę czynszów. Na 25 procentową ulgę mogą liczyć lokatorzy, którzy wpadli w kłopoty. Ulgi uzależnione sąod sytuacji finansowej rodziny.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

32℃
22℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
23.25 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro