Reklama

Mól w sieci2 w Bibliotece Raczyńskich

O serialach ze Zwierzem popkulturalnym, starożytnych Lechitach z historykiem Arturem Wójcikiem ("Sigillum Authenticum") i medycznych zagadkach z dr Pauliną Łopatniuk ("Patolodzy na klatce"). W kwietniu Biblioteka Raczyńskich rusza z nową odsłoną cyklu wirtualnych spotkań - "Mól w sieci2".

Czy internet zabija czytanie? Cykl Biblioteki Raczyńskich "Mól w sieci" zadaje kłam temu stwierdzeniu, pokazując, że twórcy internetowi nie tylko nie muszą odciągać od książek, ale mogą nawet do nich...przyciągać. Dotyczy to zwłaszcza młodego pokolenia. Coraz częściej można zauważyć, że popularność w sieci idzie w parze z bestsellerami wydawniczymi. Twórcy internetowi chętnie sięgają po "analogową" formę publikowania treści, dzięki czemu ich odbiorcy odkrywają tradycyjne książki. Wirtualny i księgarski świat przenikają się wzajemnie, a wiele książkowych "moli" chętnie buszuje po "sieci" właśnie w poszukiwaniu książkowych nowinek.

W ramach cyklu "Mól w sieci", Biblioteka Raczyńskich zaprasza na wirtualne spotkania z autorami blogów, vlogów i podcastów, którzy w swoim portfolio mają również ciekawe i wartościowe książki.

- Różnorodność vlogo- i blogosfery przekłada się też na bogactwo tematyki książek - zauważa Artur Bądkowski z działu promocji Biblioteki Raczyńskich, który jest pomysłodawcą cyklu i jego prowadzącym. - Dotychczas gościliśmy m.in. dziennikarza Dariusza Rosiaka, himalaistę Rafała Fronię, autora kryminałów Michała Larka i ekipę Urbex History, która "wchodzi tam, gdzie nie wolno". W trakcie tej edycji nadal będziemy prezentować różnorodnych twórców.

Na pierwszy ogień idzie popkultura. W poniedziałek 26 kwietnia o 18:00 odbędzie się spotkanie z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, autorką bloga "Zwierz popkulturalny" oraz książek: "Dwóch panów z branży", "Oskary. Sekrety największej nagrody filmowej", "Zwierzenia popkulturalne" i najnowszej: "Seriale. Do następnego odcinka". Tematem spotkania będzie szeroko rozumiana kultura popularna oraz fenomen seriali.

Kolejne spotkania wpisują się w dyskusję nad wiarygodnością informacji dostępnych w internecie, fake newsów i popularyzacji nauki. W sieci, dysponując niewielkimi środkami, można rozpowszechniać bardzo różne treści, które mogą docierać do szerokiego grona. Internauci bombardowani trudno weryfikowalnymi treściami są często bezradni wobec półprawd czy kłamstw. Ale czy na pewno?

Spotkanie z historykiem Arturem Wójcikiem z bloga "Sigillum Authenticum", autorem książki "Fantazmat Wielkiej Lechii. Jak pseudonauka zawładnęła umysłami Polaków" pozwoli widzom i czytelnikom zgłębiać historyczne i legendarne początki państwa polskiego, a w szczególności tytułowej "Wielkiej Lechii". Czy są jakieś dowody na jej istnienie? Jak wygląda współczesna dyskusja na ten temat początków naszej ojczyzny? Dlaczego pseudonaukowe teorie mają się w sieci dobrze? Warto sprawdzić 20 maja.

Tematem czerwcowego spotkania będzie medycyna. Paulina Łopatniuk, prowadząca blog "Patolodzy na klatce", autorka książek "Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?" i "Na własnej skórze. Mała książka o wielkim narządzie", opowie, jak popularyzuje się wiedzę medyczną. Czy dr Google stawia poprawne diagnozy? Jakie doświadczenia ma lekarka aktywna w internecie i pisząca książki dla szerokiego grona odbiorców?

Wszystkie wydarzenia będą transmitowane na żywo na Facebooku Biblioteki Raczyńskich. Ważnym elementem cyklu jest otwartość na pytania od widzów i czytelników, którzy mogą zabierać głos w komentarzach.

Szczegóły dotyczące wydarzeń dostępne są na stronie www.bracz.edu.pl.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.45 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro