Reklama
Reklama

Kolejne zarzuty dla inwestorów zamku w Stobnicy. Chodzi o fałszowanie dokumentów

Archiwum | fot. Śladami PRL / YouTube
Archiwum | fot. Śladami PRL / YouTube

Budowa trwa, a inwestorzy usłyszeli właśnie kolejne zarzuty.

Jak podaje Głos Wielkopolski, poznańska prokuratura prowadzi kolejne śledztwo w sprawie Dymitra N., Pawła N oraz Tymoteusza N. Postawiono im zarzuty nadużycia zaufania, fałszowania dokumentu i używania go oraz podstępne wyłudzenie poświadczenia nieprawdy na dokumencie. Co interesujące, zarzuty te nie mają żadnego związku z inwestycją prowadzaną w wielkopolskiej Stobnicy.

Przypomnijmy, że w grudniu Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie budowy, która ma pochłonąć nawet 400 mln złotych. Oskarżono 6 osób, w tym Pawła N. o popełnienie dwóch przestępstw: użycia dokumentu poświadczającego nieprawdę (chodzi o zaniżenie wielkości powierzchni terenu) oraz złożenia fałszywego oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością. Dodatkowo Paweł N. został oskarżony o czyn zabroniony z art. 188 KK (prowadzenie działalności zagrażającej środowisku). Jego syna, Dymitra N., oskarżono o dokonanie przestępstwa z art. 188 k.k., tj. realizowania wbrew zakazowi inwestycji budowlanej na Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków w ramach sieci Natura 2000. Wśród oskarżonych jest także Waldemar S., architekt i główny projektant. Oskarżona została także Iwona P., pełniąca funkcję Inspektora Nadzoru Budowlanego w Obornikach. Kolejni oskarżeni to Marek J. oraz Bernadeta G. z Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Obornikach.

Tymczasem w tym roku wszczęto kolejne śledztwo w sprawie kontrowersyjnej inwestycji. Centralne Biuro Antykorupcyjne uznało, że w przypadku budowy zamku mogło dojść do prania brudnych pieniędzy. Inwestorem jest Paweł N., założyciel spółki odzieżowej Solar. Prokuratura sprawdza transfery pieniędzy pomiędzy spółkami w Polsce i na Cyprze, które były związane z rodziną N.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
14.86 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro