Reklama
Reklama

No to w drogę! Po odmienionych trasach w Wielkopolsce

28 tys. km - to łączna długość dróg na terenie całego województwa wielkopolskiego, a baza z roku na rok się powiększa. Wszystko to jest możliwe między innymi dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski.

Na realizację 29 inwestycji drogowych w regionie Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, który działa w imieniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, pozyskał 593 mln zł ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, co razem z wkładem własnym, daje niebagatelną sumę prawie 760 mln zł.

Dzięki tym środkom możliwa jest realizacja inwestycji, które znacznie ułatwiają podróże między poszczególnymi gminami czy powiatami. Drogi wojewódzkie to także alternatywa dla autostrad, dróg ekspresowych czy krajowych.

Na te inwestycje mieszkańcy czekają od lat

A chodzi o obwodnice mniejszych miast - takich jak Wronki czy Gostyń. W przypadku Wronek problemem jest nie tylko nadmierny ruch samochodów osobowych, ale przede wszystkim tranzyt, który przechodzi przez centrum miasta. Wszystko dlatego, że mieszczą się tam dwa ogromne zakłady przemysłowe. Dzięki obwodnicy o wartości ponad 82 mln złotych przy dofinansowaniu z Funduszy Europejskich w wysokości 66,5 mln złotych, obwodnica połączy dwie drogi wojewódzkie i stanie się zupełnie nową arterią po południowo-wschodniej części Wronek.

Z kolei w Gostyniu przecinają się dwa ważne szlaki komunikacyjne - droga wojewódzka 434 oraz droga krajowa nr 12. Wszystko to niemal w samym centrum miasta. Część obwodnicy Gostynia już powstała, dzięki czemu polepszył się dojazd do wielu firm. W kolejnych latach nowa droga całkowicie wyprowadzi ruch tranzytowy z ciasnego centrum w dwóch kierunkach: z północy na południe oraz z zachodu na wschód Wielkopolski. - To najważniejsza inwestycja w historii ziemi gostyńskiej - podsumowuje burmistrz Gostynia Jerzy Kulak.

By poprawić codzienny komfort Wielkopolan

Z Funduszy Europejskich są możliwe także mniejsze inwestycje w regionie, jak przebudowa drogi wojewódzkiej 306, która łączy Buk ze Stęszewem. To alternatywa dla płatnego odcinka autostrady A2 i łącznik do drogi ekspresowej S5. Wysłużona droga lada moment zmieni się w nowoczesną trasę wraz ze ścieżkami rowerowymi.

Ścieżki rowerowe powstają także w gminie Mosina, które połączą Mosinę z pałacem w Rogalinku. To trasa często wykorzystywana na weekendowe rowerowe wycieczki przez mieszkańców regionu. Oprócz tego powstaje także zupełnie nowy most nad rzeką Wartą. Obiekt łączy dwie części gminy Mosina i zapewnia codzienną przeprawę przez rzekę w drodze do pracy.

Bohaterom tych trudnych dni - DZIEKUJEMY!

Pandemia koronawirusa na całym świecie trwa już ponad rok. Mimo akcji szczepień szpitale nadal potrzebują pomocy. Dlatego Zarząd Województwa Wielkopolskiego na ten cel przekazał kolejny milion złotych. Od marca zeszłego roku suma środków przekazanych na zakup między innymi respiratorów, kardiomonitorów, kombinezonów, maseczek, czy płynów do dezynfekcji rąk przekroczyła już 100 mln złotych. To środki unijne będące w dyspozycji władz regionu.

Na pierwszym froncie pandemii są medycy, dlatego na budynku Urzędu Marszałkowskiego zawisła specjalna wystawa. Jest ona poświęcona medykom - bohaterom naszych czasów.

Więcej na temat unijnego wsparcia dla medyków w czasie pandemii oraz o inwestycjach drogowych w regionie dofinansowanych ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu "Zmieniamy Wielkopolskę" (odc. 28).


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami kolejna zimna noc, jest ostrzeżenie meteo
9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.89 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro