Reklama

Konferencja Klimatyczna rozpoczęta!

1 grudnia po godzinie 10 Konferencja Klimatyczna została otwarta. Prace organizacyjne pochłonęły miliony złotych i miesiące przygotowań. Tysiące rąk pracowało na to, by ponad 9 tysięcy gości z całego świata czuło się w Poznaniu komfortowo. Od dziś tematem numer jeden jest dobro klimatu i środowiska.

W otwarciu Konferencji COP-14 uczestniczył premier Donald Tusk. Przy jednym stole zasiadł z przedstawicielami Organizacji Narodów Zjednoczonych i prezydentem miasta Poznania - Ryszardem Grobelnym. Donald Tusk mówił m.in. o kryzysie finansowymi konieczności go przezwyciężenia.

Uczestnicy Konferencji najwięcej czasu spędząna Międzynarodowych Targach Poznańskich (każdego dnia między 10-17). Następnie czeka ich czas wolny. Goście już zaczęli myśleć o tym, jak go wykorzystać. Przybywa chętnychna wycieczki turystyczne. Tłoczno zrobi się również w galeriach handlowych.

PierwszegorankaCOP-14 nie zaobserwowano niepokojących sygnałów od drogowców. Ruch w okolicach MTP był płynny i odbywał się bez większych utrudnień. Powodem takiej sytuacji może być fakt, że wielu przedstawicieli ONZ dojeżdżado MTP komunikacją miejską. Jest to jedno z założeń COP-14 - szkody dla środowiska mają być jak najmniejsze, więc taksówki i prywatne samochody przegrywają z autobusami hybrydowymi i tramwajami.

Jedynymi okresami, w których w okolicach Targów może się zrobić tłoczniej będą godziny przyjazdów i wyjazdów gości - rano 8.30-10, i wieczorem 17-19. Wtedy to do akcji wkroczy drogówka, którabędzie pilnować, by specjalnie wydzielone dla gości COP-14pasy jezdni były używane tylko przez uprzywilejowane osoby.

Ministerstwo Środowisko bardzo chwali Poznań za doskonałe przygotowanie imprezy. W mieście, a szczególnie w okolicy MTP, wyremontowano chodniki i drogi. Wyłożono też świeżą trawę z rolek. Wszystko po to, by miasto spodobało się gościom.Widać już jednak pierwsze niedopatrzenia - niewyremontowany chodnik przy głównym wjeździe dla gości na MTP (od strony Dworca Zachodniego).Zadbano o wszystko, ale wygląd tego fragmentu woła o pomstę do Nieba.Oby jeden chodnik nie był w stanie zniechęcić i zniesmaczyć gości.

Przypominamy raz jeszcze o możliwych utrudnieniach w okolicach Międzynarodowych Targów Poznańskich:

Na ulicach: Śniadeckich, Orzeszkowej i Konopnickiej zostanie wprowadzony zakaz zatrzymywania. Dla mieszkańców tych ulic, którzy mają wykupione identyfikatory SPP w okresie trwania konferencji przygotowano miejsca na parkingu przy ul. Matejki 63.

Wyłączony z ruchu pieszego zostanie chodnik na ul. Głogowskiej po stronie MTP między wjazdem głównym i wejściem od ul. Głogowskiej, a wejściem przy skrzyżowaniu ul. Głogowskiej z Mostem Dworcowym.

W godzinach Konferencyjnego szczytu, czyli miedzy godz. 8.30 a 10:00 i 17:00 a 19:00 na drogach dojazdowych do miejsca obrad Konferencji (MTP) wydzielone zostaną dla uczestników Konferencji następujące pasy ruchu:
- lewoskręt z ul. Głogowskiej
- prawoskręt z ciągu ulic: Głogowskiej i Roosevelta
- prawy pas lewoskrętu z Mostu Dworcowego
Na wyżej wymienionych pasach pojawiły się już zielone napisy COP 14. Dodatkowe oznakowanie poziome ma ułatwić organizację ruchu i pomóc uczestnikom Konferencji w dotarciu na tereny MTP.

A oto informacje na temat komunikacji miejskiej:

Dodatkowo uruchomiona zostanie linia autobusowa pospieszna H łącząca port lotniczy z hotelami zlokalizowanymi w centrum (kursy co 60 minut):

Port Lotniczy Ławica - Bukowska - rondo Kaponiera - Dworzec Główny PKP - Święty Marcin - Ratajczaka - Krakowska - Kazimierza Wielkiego - Dowbora Muśnickiego - Podgórna - Aleje Marcinkowskiego - Plac Wolności - 27 Grudnia - Gwarna - Święty Marcin - rondo Kaponiera - Bukowska - Port Lotniczy Ławica

Z hoteli odległych od centrum oraz z hoteli o dużej liczbie miejsc do terenów Międzynarodowych Targów Poznańskich, uruchomione zostaną specjalne linie autobusowe C1, C2, ... C13

kursy w godzinach 8.00 - 10.00 na trasach Hotele - MTP

kursy w godzinach 17.00 - 19.00 na trasach MTP - Hotele

W okresie trwania konferencji uruchomiona zostanie linia tramwajowa D:

Budziszyńska - Grunwaldzka - rondo Kaponiera - Święty Marcin Marcinkowskiego - Podgórna - most św. Rocha - osiedle Lecha.

Czy na czas Konferencji Klimatycznej zostawiłeś samochód przed domem?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
13.19 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro