Reklama

Episkopat oficjalnie przestrzega przed szczepionkami: "komórki pochodzą z abortowanych płodów"

fot. Angelo Esslinger z Pixabay

Przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych przedstawił swoje stanowisko w sprawie szczepionek przeciwko koronawriusowi.

Jak czytamy w podpisanym przez bp Józefa Wróbla dokumencie, "szczepionki firm AstraZeneca i Johnson&Johnson są niestety oparte na technologii bazującej na komórkach pochodzących od abortowanych płodów (korzysta się z nich w procesie namnażania tzw. składnika aktywnego szczepionki, czyli pozbawionego zjadliwości adenowirusa). Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny, gdyż w tym przypadku komórki pochodzące z abortowanych płodów stanowią niezbędne ogniwo technologii wytwarzania tych szczepionek".

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

W związku z tym katolicy powinni zrezygnować z przyjęcia tych preparatów, szczególnie, że na rynku istnieją szczepionki firm Pfizer i Modera, wykorzystujące mRna.

Równocześnie podkreślono, że nie jest to ostateczna ocena moralna, dotycząca korzystania ze szczepionek i firm AstraZeneca i Johnson&Johnson. - Trzeba bowiem pamiętać, że wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami (np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki) mogą z nich skorzystać bez winy moralnej - podkreślił bp Józef Wróbel.

- Zgodnie ze stanowiskiem Magisterium Kościoła, wyjątkowa dopuszczalność tych szczepionek wynika stąd, że ich przyjęcie nie wiąże się z bezpośrednim uczestnictwem w aborcji, nie oznacza jej akceptacji i jej wymuszania (linie komórkowe wykorzystane w produkcji nie powstały na ich zamówienie). Ponadto związek między płodem abortowanym i szczepionkami nie jest związkiem formalnym (co miałoby miejsce, jeżeli aborcja byłaby przeprowadzona na zamówienie producenta szczepionek i byłaby wymuszana przez osoby chcące z nich korzystać), ale jest związkiem materialnym (brak związku intencjonalnego i przyczynowego; szczepionkę łączy z aborcją tylko materiał biologiczny z niej pochodzący) - dodano.

Zarzut Episkopatu prawdopodobnie odnosi się do tego, że szczepionki są testowane na sztucznie rozmnażanej linii komórek, która w latach '60 ubiegłego wieku została pobrana z płodu po wykonanej aborcji. Jednak aborcja ta nie została wykonana w celu pobrania komórek - zabieg usunięcia ciąży i tak był dokonany. Pobranie komórek z płodu było analogiczne do pobrania narządów z ciała osoby zmarłej.

Pełną treść dokumentu można znaleźć tutaj.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
1.77 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro