Reklama
Reklama

Osocze ozdrowieńców dla chorych na Covid-19 nadal potrzebne!

fot. UMP

Dlatego pracownicy RCKiK proszą o kontakt wszystkich, którzy przeszli Covid-19 i mogą zostać dawcami.

Dawcy muszą jednak spełniać podstawowe warunki:
- przechorowały Covid-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji pacjent/gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe,
- odczekały 14 dni od zakończenia izolacji lub od daty uzyskania dodatniego wyniku badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2
- są w wieku 18-65 lat;
- w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Każdy ozdrowieniec musi się wcześniej skontaktować z Działem Dawców w celu ustalenia terminu wizyty - nie ma możliwości oddawania osocza bez wcześniejszego ustalenia terminu. Wystarczy zadzwonić pod nr tel. 574 782 025 lub 574 782 039 albo napisać mail na adres: [email protected] W mailu należy przesłać: swoje imię i nazwisko, numer telefonu oraz dokument potwierdzający zakażenie SARS-CoV-2 / dodatni wynik przeciwciał anty-SARS-COV-2 - informują miejscy urzędnicy. Każdy dawca-ozdrowieniec musi w momencie rejestracji przedstawić dokument potwierdzający zakażenie SARS-CoV-2 lub dodatni wynik przeciwciał anty-SARS-CoV-2 (wynik laboratoryjny lub wpis w systemie pacjent/gabinet.gov.pl) - dodają. Wszystkie szczegóły znaleźć można tutaj.

W związku z dużą liczbą zgłoszeń kontakt lekarza z Działu Dawców może nastąpić w ciągu kilku dni.

Każdy, kto zdecyduje się oddać osocze w Poznaniu, otrzyma zestaw upominków w ramach miejskiej akcji "kropla dobra". To: torba z tkaniny i maseczka ochronna oraz voucher, który można będzie wymienić na bilety w jednostkach kultury, sportu i rekreacji. Od początku realizacji akcji "kropla dobra" (od 23 lutego) do 2 kwietnia osocze oddało 466 osób - przekazują urzędnicy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Czeka nas kilkudniowy wzrost temperatur
23℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
6.36 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro