Reklama
Reklama

Co z budową zamku w Stobnicy?

Lipiec 2020 | fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Lipiec 2020 | fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Decyzji w tej sprawie wciąż nie wydał Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Jak podaje Radio Poznań, dopiero 12 maja mamy poznać decyzję w sprawie przyszłości zamku powstającego w Stobnicy. Początkowo zakładano, że decyzja GINB zostanie wydana już w styczniu, ale do dziś to nie nastąpiło. Wydłużenie postępowania jest związane m.in. z koniecznością uzyskania niezbędnych ekspertyz.

Przypomnijmy, że w grudniu Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie budowy, która ma pochłonąć nawet 400 mln złotych. Oskarżono 6 osób, w tym Pawła N. o popełnienie dwóch przestępstw: użycia dokumentu poświadczającego nieprawdę (chodzi o zaniżenie wielkości powierzchni terenu) oraz złożenia fałszywego oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością. Dodatkowo Paweł N. został oskarżony o czyn zabroniony z art. 188 KK (prowadzenie działalności zagrażającej środowisku). Jego syna, Dymitra N., oskarżono o dokonanie przestępstwa z art. 188 k.k., tj. realizowania wbrew zakazowi inwestycji budowlanej na Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków w ramach sieci Natura 2000. Wśród oskarżonych jest także Waldemar S., architekt i główny projektant. Oskarżona została także Iwona P., pełniąca funkcję Inspektora Nadzoru Budowlanego w Obornikach. Kolejni oskarżeni to Marek J. oraz Bernadeta G. z Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Obornikach.

Tymczasem w tym roku wszczęto kolejne śledztwo w sprawie kontrowersyjnej inwestycji. Centralne Biuro Antykorupcyjne uznało, że w przypadku budowy zamku mogło dojść do prania brudnych pieniędzy. Inwestorem jest Paweł N., założyciel spółki odzieżowej Solar. Prokuratura sprawdza transfery pieniędzy pomiędzy spółkami w Polsce i na Cyprze, które były związane z rodziną N.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
10.09 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro