Reklama
Reklama

Nieoficjalnie: większość obostrzeń zostanie utrzymana, majówka bez wyjazdów

fot. Włodzimierz Hoppel

Prawdopodobnie większość obostrzeń zostanie utrzymana aż do majówki włącznie.

W poniedziałek RMF FM podało, że od 19 kwietnia można spodziewać się otwarcia żłobków i przedszkoli, a także klas 1-3 szkół podstawowych, o ile nie dojdzie do nagłego pogorszenia sytuacji. Kwestia np. zamkniętych hoteli podczas długiego weekendu majowego pozostawała nierozstrzygnięta.

Z kolei portal money.pl napisał kilka godzin później, że "Najbliższa konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego lub wspólna konferencja z premierem nie będzie dla Polaków najprzyjemniejsza". Ostatecznych rozstrzygnięć jeszcze nie ma, ale większość ograniczeń ma być utrzymana przez kolejne 2 tygodnie - od 19 kwietnia do 3 maja.

Nie ma więc szans na otwarcie hoteli czy restauracji, podobnie jak większości nieczynnych obecnie usług. Powodem jest sytuacja w szpitalach i wysoka liczba zajętych łóżek.

Money.pl potwierdziło doniesienia o chęci jak najszybszego otwarcia żłobków i przedszkoli w całym kraju. Podobnie rzecz ma się z powrotem najmłodszych uczniów do szkół, ale tutaj możliwa jest regionalizacja.

Wycofywanie niektórych obostrzeń w poszczególnych województwach, przy równoczesnym utrzymaniu ich w innych, może dotyczyć też innych dziedzin życia społecznego i gospodarki. Wówczas na szczycie listy znajdą się województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, podkarpackie oraz lubelskie, gdzie liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców jest obecnie najniższa.

Równocześnie przedstawiciele rządu sugerują, że będą to ostatnie 2 tygodnie z tak dużymi obostrzeniami, a po 3 maja zacznie się prawdziwe luzowanie. Wpływ na to mają mieć malejąca powoli liczba zakażeń oraz postępujący program szczepień.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Dziś w Poznaniu lato w środku wiosny. Nawet 28 stopni w cieniu!
26℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
3.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro