Reklama
Reklama

Kombatanci Poznańskiego Czerwca '56 mogą ubiegać się o pomoc finansową. Przeznaczono na to 500 tys. zł

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Michał Nadolski

Wnioski kierowane do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego można składać do 30 kwietnia 2021 r.

Uczestnicy Poznańskiego Czerwca '56 poświęcili wiele w imię walki o wolność, buntując się przeciwko komunistycznej dyktaturze. Dzięki tej inicjatywie możemy pomóc bohaterom tamtych wydarzeń, którzy swój heroizm przypłacili wieloma represjami oraz narażeni byli na brutalność ówczesnego aparatu bezpieczeństwa - mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Z pomocy skorzystać mogą czynni uczestnicy Czerwca '56, znajdujący się obecnie w trudnej sytuacji materialnej. Środki zostaną przekazane osobom, które w wyniku tych wydarzeń doznały uszczerbku na zdrowiu, represji ze strony funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, spotkały się z represjami w miejscu pracy, bądź miały szczególne zasługi w niesieniu pomocy ofiarom poznańskiego buntu - informuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego. Taką samą pomocą zostaną objęci także małżonkowie nieżyjących uczestników Czerwca '56, spełniających określone wcześniej przesłanki. Osoby, które w okresie od 2006 do 2020 roku złożyły wniosek i po pozytywnym jego zweryfikowaniu uzyskały świadczenie będą mogły skorzystać z uproszczonej procedury ubiegania się o pomoc finansową - dodaje.

Wzór wniosku można pobrać ze strony internetowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Jest on także dostępny w gmachu urzędu wojewódzkiego oraz w delegaturach WUW w Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile. Z uwagi na zagrożenie pandemią, wnioski należy przesyłać pocztą na adres Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, al. Niepodległości 16/18, 61-713 Poznań z dopiskiem "Czerwiec'56". W wyjątkowych sytuacjach można je składać osobiście w skrzynce podawczej wystawionej przed holem głównym urzędu wojewódzkiego w Poznaniu.

Rozpatrzeniem wniosków zajmie się komisja powołana przez wojewodę wielkopolskiego Michała Zielińskiego. W jej skład wejdą pracownicy urzędu oraz przedstawiciele organizacji zrzeszających uczestników Poznańskiego Czerwca 1956 roku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Dziś w Poznaniu lato w środku wiosny. Nawet 28 stopni w cieniu!
26℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
3.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro