Reklama
Reklama

Narodowy Spis Powszechny potrwa dłużej

fot. Michal Jarmoluk / Pixabay

W życie weszła nowelizacja ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań 2021. Według obowiązujących przepisów będzie on trwał od 1 kwietnia do 30 września, a nie, jak pierwotnie planowano, do 30 czerwca.

Tradycja spisów powszechnych sięga XVIII wieku. Pierwszy z nich odbył się w 1765, a ostatni w 2011 roku. Takie badanie służy zebraniu informacji o liczbie ludności, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o stanie mieszkań i budynków. Pozyskane w ten sposób dane są później wykorzystywane do opracowań, zestawień i analiz statystycznych.

Spisem będą objęci wszyscy Polacy. Nie oznacza to jednak, że każdy Polak będzie musiał spotkać się osobiście z rachmistrzem. Po raz pierwszy w historii obowiązkową formą jest samospis internetowy. Od 1 kwietnia tutaj dostępny jest formularz spisowy.

Ponadto badani, którzy nie mogą samodzielnie spisać się za pomocą aplikacji, mają możliwość zrobienia tego za pośrednictwem infolinii spisowej: 22 279 99 99. Wywiady bezpośrednie prowadzone przez rachmistrzów terenowych na razie nie będą się odbywały.

Dla osób, które z jakichś względów nie mogą wypełnić go we własnym zakresie, przygotowane zostaną na terenie Poznania dwa punkty ze stanowiskami komputerowymi. Pierwszy będzie znajdować się w bibliotece urzędu miasta przy pl. Kolegiackim 17, drugi w Poznańskim Centrum Świadczeń przy ul Małachowskiego 10. Aby skorzystać ze stanowisk, należy wcześniej telefonicznie zarezerwować miejsce (tel.: 61 646 33 44 Poznań Kontakt). W obu lokalizacjach pomoc przy wypełnianiu formularza oferować będą przeszkoleni urzędnicy - informują przedstawiciele miasta.

Dane osobowe, przetwarzane w ramach prac spisowych, są poufne i podlegają szczególnej ochronie na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Dziś w Poznaniu lato w środku wiosny. Nawet 28 stopni w cieniu!
26℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
2.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro