Już ponad 400 skierowań do pracy w szpitalu tymczasowym na MTP. Zgłosiło się niespełna 200 osób
Wojewoda od 24 marca wydał już ponad 400 decyzji o skierowaniu do pracy w lecznicy.
Decyzje dotyczą lekarzy, pielęgniarek, studentów pielęgniarstwa i położnictwa, a także ratowników medycznych. - Powołania są warunkiem niezbędnym, umożliwiającym rozszerzenie działalności szpitala tymczasowego, gdyż wykorzystaliśmy wszystkie dostępne rezerwy kadrowe. Dotyczy to przede wszystkim lekarzy, ale także studentów starszych roczników - tłumaczy dr Szczepan Cofta, dyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu, zarządzający szpitalem tymczasowym.
Do tej pory, na podstawie decyzji wojewody, do pracy zgłosiło się blisko 200 osób.
- Na bieżąco analizowana jest sytuacja epidemiczna województwa oraz stopień zajętości łóżek. Aktualnie liczba dostępnych łóżek w Wielkopolsce dla pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2 wynosi 3795. Na wszystkich poziomach zabezpieczenia jest ponad 600 łóżek wolnych. Obecnie około 300-350 osób dziennie w Wielkopolsce przechodzi hospitalizację z powodu zakażenia koronawirusem - podkreśla Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Wiadomo już, że jeśli będzie potrzeba, pacjenci z Covid-19 z terenu Wielkopolski, będą transportowani do szpitala tymczasowego w Szczecinie. - Na razie nie zachodzi taka konieczność i nasi pacjenci z Wielkopolski są hospitalizowani w wielkopolskich lecznicach. Musimy być jednak przygotowani na różne scenariusze. Jestem w tej sprawie w stałym kontakcie z wojewodą zachodniopomorskim - wyjaśnia wojewoda Michał Zieliński.
Tymczasem Wielkopolska Izba Lekarska apeluje do wojewody, by oddziaływał na Ministra Zdrowia w sprawie zwolnienia z części ustnej egzaminu lekarzy przystępujących w sesji wiosennej do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES). - Wyjątkowa sytuacja z jaką mierzymy się w związku z silnym uderzeniem epidemii COVID-19 skłania do podejmowania niestandardowych rozwiązań. W opinii Wielkopolskiej Izby Lekarskiej odwołanie ustnej części PES przyczyniłoby się do poprawy bezpieczeństwa pacjentów zarówno w skali województwa, jak i całego kraju - informuje WIL.