Reklama
Reklama

20 i 50 zł mandatu za przekroczenie limitu wiernych w kościołach. "To indywidualna decyzja interweniującego policjanta"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. truthseeker08 / pixabay.com

Jak wcześniej informowaliśmy kilka dni temu policjanci wezwani przez zaniepokojonych sytuacją mieszkańców ukarali mandatami proboszczów dwóch parafii w powiecie wolsztyńskim . W obu przypadkach chodziło o przekroczenie limitu wiernych. W kościele św. Józefa w Wolsztynie policjanci doliczyli się 360 osób, podczas gdy obowiązujący limit zakładał maksymalną obecność 120 osób. Natomiast w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Mochach we mszy św. mogło uczestniczyć maksymalnie 14 osób, a było 81. Proboszczowie dostali mandaty. Duchowny z Wolsztyna w wysokości 50 złotych, a drugi w wysokości 20 złotych.

Do sprawy wracają dziennikarze "Gazety Wyborczej", którzy postanowili zapytać policjantów, dlaczego mandaty były tak "zaskakująco niskie".

Ciężko mi się wypowiadać, czy takie kwoty są niskie, ponieważ to indywidualna decyzja interweniującego policjanta. Zgodnie z prawem wysokość mandatu za to wykroczenie wynosi od 20 do 500 zł, natomiast nałożona kwota zależy od funkcjonariusza - komentuje Artur Lorenz, zastępca oficera prasowego policji w Wolsztynie.

Przy okazji przypominamy, że wszystkie obecne obostrzenia, również te dotyczące limitu wiernych w kościołach zostały przedłużone do 18 kwietnia. W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób - na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. O szczegółach pisaliśmy tutaj.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
24.89 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro