Reklama

Trzecia fala koronawirusa: podano informację dokąd będą wywożeni pacjenci z Wielkopolski gdy zabraknie miejsc w szpitalach

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. GIS

Ze względu na ciągle trudną sytuację w szpitalach i duże obłożenie łóżek covidowych i respiratorwych Ministerstwo Zdrowia opracowało "plan pomocowy".

Jak na dzisiejszej konferencji prasowej przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski rano zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania omówiono sytuację epidemiczną w kraju - rozmowy dotyczyły między innymi trudnej sytuacji szpitali. W kraju mam obecnie blisko 34,7 tysięcy (78%) zajętych łóżek covidowych, ponad 3300 (ok. 79%) wykorzystywanych respiratorów. Dla porównania, dwa tygodnie temu mieliśmy ponad 27 tys. zajętych łóżek i ponad 2600 respiratorów.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Jak przekazał minister zdrowia odnotowywany w ostatnich dniach spadek zakażeń niestety nie znajduje odzwierciedlenia w szpitalach, do których trafiają chorzy zakażeni w poprzednich tygodniach. Podkreślił, że mamy wciąż bardzo trudną sytuację.

Minister przekazał, że najtrudniejsza sytuacja cały czas jest na Śląsku. Dlatego w ostatnim czasie opracowane zostały plany relokacji pacjentów, na wypadek gdyby miejsc w szpitalach zabrakło. I jak przekazał Adam Niedzielski właśnie Śląsk jest przykładem takiego regionu, który już sam nie poradzi sobie ze "skalą napływu pacjentów i skalą obciążenia infrastruktury szpitalnej" dlatego z pomocą przychodzą sąsiadujące regiony. Pacjenci ze Śląska trafiają między innymi do województwa łódzkiego, opolskiego i jeśli zajdzie potrzeba do województwa małopolskiego, choć tam jak podkreślał minister też sytuacja nie jest łatwa, ale niebawem szpital tymczasowy w tym miejscu ma się poszerzyć.

Mówiąc o województwie wielkopolskim minister Niedzielski, podkreślił, że jest to jedno z województw, które w ostatnim czasie odczuło bardzo wysoką dynamikę wzrostu zachorowań. Tam mamy bardzo duże dopływy pacjentów - mówił minister wskazując między innymi Wielkopolskę. Fala zachorowań z zeszłego tygodnia właśnie teraz będzie przechodziła przez system szpitalnictwa. Dolnośląskie i Wielkopolskie odczuły bardzo wysoką dynamikę wzrostu zachorowań. Tam mamy duże wypływy pacjentów - dodał.

Jak wskazał Adam Niedzielski, gdyby sytuacja stała się na tyle poważna, że w Wielkopolsce zacznie brakować łóżek covidowych i respiratorowych pacjenci będą ewakuowani do województwa zachodniopomorskiego. Tam mamy jedyny nieotworzony jeszcze szpital tymczasowy - w przypadku dojścia przez Wielkopolskę do granicy - oni będą obsługiwać pacjentów - mówił minister zdrowia.

Według danych na dziś w Wielkopolsce zajętych jest obecnie 3 039 covidowych łóżek na 3 783 dostępne. Natomiast z dostępnych 293 zajętych jest 220 łóżek respiratorowych.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
4℃
Poziom opadów:
8.1 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
18.98 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro