Reklama
Reklama

Wyciek danych osób przebywających na kwarantannie: jest akt oskarżenia wobec Przemysława S.

fot. Sang Hyun Cho z Pixabay

Głośny wyciek z ubiegłego roku znajdzie swój sądowy finał.

Jak opisywał portal Gniezno24.com, w internecie zaczęła wówczas krążyć lista z nazwiskami i adresami zamieszkania gnieźnian, którzy przebywali na kwarantannie. W sumie chodziło o ok. 300 osób.

Sprawą zajęli się śledczy, którzy ustalili, że źródłem jest miejska spółka Urbis (zajmująca się m.in. wywozem odpadów), a konkretnie jeden z jej pracowników.

Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Gnieźnie, która ostatecznie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Przemysławowi S., podejrzanemu o przestępstwo z art. 107 ust 1 ustawy z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych.

- Modus operandi oskarżonego polegał na nieuprawnionym udostępnieniu w kwietniu 2020 roku w Gnieźnie za pośrednictwem komunikatora internetowego Messenger listy zawierającej dane o miejscu zamieszkania osób odbywających kwarantannę w związku z zagrożeniem epidemiologicznym na terenie powiatu gnieźnieńskiego - informuje Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

Ponieważ w sprawie występuje wielu pokrzywdzonych, każdy z nich, aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej, może złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Pokrzywdzeni, aż do zamknięcia przewodu sądowego na rozprawie głównej, mogą złożyć wniosek, o którym mowa w art. 46 § 1 kodeksu karnego (wniosek o naprawienie wyrządzonej szkody w całości lub części, a także zadośćuczynienia za doznaną krzywdę).

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
2℃
Poziom opadów:
3.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
27.19 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro