Reklama
Reklama

Charakterystyczny DAF wróci na poznańskie ulice

fot. Marek Makowski / MPK

Dzięki przeprowadzonym naprawom pojazd znów będzie mógł być wykorzystywany przez MPK m.in. podczas przejazdów okolicznościowych oraz na linii turystycznej.

Holenderskie autobusy DAF MB200 poznańskie MPK otrzymało w darze od miasta Utrecht w 1991 roku. Niektóre z pojazdów wykorzystywano w ruchu liniowym do 2008 roku, jednak od 2003 roku - przede wszystkim na liniach nocnych. Do tej pory w MPK Poznań zachowany został, jako historyczny, jeden autobus. Pojazd właśnie przeszedł generalny remont.

Zakres przeprowadzonych prac był olbrzymi. Autobus został rozebrany na części i poddany drobiazgowemu przeglądowi. Poszczególne części podlegały regeneracji bądź wymianie, elementy uszkodzone były naprawiane - mówi Krzysztof Dostatni, wiceprezes MPK Poznań ds. operacyjnych.

Po wykonaniu prac pojazd został odmalowany - oczywiście przy zachowaniu jego charakterystycznych barw. Ta kolorystyka była charakterystyczna dla pojazdów holenderskich, o czym nadal pamięta wielu poznaniaków. Dzięki współpracy z pasjonatami z Holandii udało nam się ustalić oryginalne numery lakierów, którymi autobus ten był pomalowany w fabryce w 1982 roku. W takiej kolorystyce przyjechał również do Poznania w 1991 roku. Ponieważ firma produkująca te lakiery istnieje do dziś, to autobus został pomalowany według oryginalnej fabrycznej kolorystyki - mówi Krzysztof Dostatni.

Autobus będzie można zobaczyć na poznańskich ulicach już w tym roku. Będzie kierowany do obsługi m.in. linii turystycznych i ewentualnych przejazdów specjalnych, oczywiście jeśli pozwoli na to sytuacja związana z pandemią koronawirusa.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
2℃
Poziom opadów:
3.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
27.60 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro