Reklama
Reklama

Kolejna Wielkanoc w czasach pandemii. Jak poświęcić pokarmy w domu?

fot. Włodzimierz Hoppel, archiwum

"Święconka" to jedna z najdłużej kultywowanych polskich tradycji. Osoby, które nie wybiorą się do kościołów pokarmy mogą poświęcić we własnym domu.

Święcenie pokarmów to tradycja, która sięga czasów średniowiecza, a pierwotnie święcono wszystko, co było spożywane w święta. Niezmiennie każdego roku w Wielką Sobotę katolicy tłumnie ruszali do kościołów, by w Niedzielę Wielkanocną na stole mogły zagościć poświęcone pokarmy. Choć w tym roku w wielu kościołach odbędzie się święcenie pokarmów, osoby, które z obawy na koronawirusa nie wybiorą się do świątyni pokarmy mogą pobłogosławić, podobnie jak w roku ubiegłym, w domach. Jak to zrobić?

Z pomocą spieszą lokalne katolickie media. Archidiecezja Poznańska poleca m.in. stronę swietawdomu.pl, na której redaktor naczelny Radia Emaus ks. Wojciech Nowicki tłumaczy jak to powinno wyglądać.

Przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego należy na stole ustawić świecę i zmówić modlitwę:
Osoba dorosła: - Chrystus zmartwychwstał, alleluja!
Odpowiadamy: - Prawdziwie zmartwychwstał, alleluja!
Czytanie z Listu do Tesaloniczan: "Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was".
Osoba dorosła: - Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Odowiadamy: - Amen.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Dziś w Poznaniu lato w środku wiosny. Nawet 28 stopni w cieniu!
26℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
3.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro