Reklama
Reklama

Sanepid apeluje o "odpowiedzialne zachowanie w okresie Świąt": "każdy jest zobligowany do współpracy z inspekcją"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. fernandozhiminaicela / pixabay.com

Sanepid zwrócił się z oficjalnym apelem do obywateli.

- Państwowa Inspekcja Sanitarna apeluje o odpowiedzialne zachowanie w okresie Świąt Wielkanocnych i przypomina o obowiązujących zasadach. Wprowadzone ograniczenia służą ochronie zdrowia i życia ogółu obywateli. Każdy powinien pamiętać o stosowaniu środków ochrony indywidualnej, higienie rąk i unikaniu dużych skupisk ludzi. Każdy obywatel jest zobligowany przepisami prawa do współpracy z inspekcją sanitarną. W czasie przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną wywiadów epidemiologicznych należy podawać wszystkie istotne informacje - czytamy w apelu.

Równocześnie sanepid przypomina, że jeśli przebywamy na kwarantannie, powinniśmy pracować zdalnie. - Jeśli nie jest to możliwe - wówczas mamy prawo do świadczenia chorobowego. Podstawą wypłaty świadczeń chorobowych przez pracodawcę lub ZUS za okres nieobecności w pracy z powodu obowiązkowej kwarantanny jest informacja z systemu EWP, w związku z tym należy poinformować swojego pracodawcę telefonicznie lub mailowo o kwarantannie lub izolacji - dodaje.

Co istotne, przebywając na kwarantannie możemy się udać do punktu wymazowego, by wykonać test w kierunku koronawirusa. - Dla osób, które są niesamodzielne, w przypadku konieczności wykonania testu uprawniony lekarz może zlecić wykonanie testu zespołowi karetki wymazowej.

- Dziękujemy wszystkim, którzy mimo uciążliwości ograniczeń związanych ze zwalczaniem epidemii, traktują je poważnie i przestrzegają zaleceń w pełni je respektując - kończy sanepid.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

34℃
21℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
15.82 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro