Reklama

Nazwali szpital przy Szwajcarskiej umieralnią. Jest śledztwo

fot. UM Poznań

W listopadzie stacja TVN wyemitowała reportaż w programie "UWAGA", który był poświęcony sytuacji w szpitalu przy ulicy Szwajcarskiej.

Do dziennikarzy odezwali się pacjenci, którzy leżeli na dawnym oddziale chirurgii ogólnej. Z ich relacji wynikało, że pacjenci przez całą noc byli na oddziale sami, nie wolno im włączać przycisków alarmowych. Nawet pacjenci w złym stanie mieli być tak pozostawiani na wiele godzin, m.in. w swoich wymiocinach. Sugerowano, że ludzie umierają tam przede wszystkim w nocy, gdy nie mają opieki. Zarzutów było więcej.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Dyrekcja szpitala od początku nie kryła oburzenia reportażem. Dzień po emisji zorganizowano konferencję, na której wypowiadali się pracownicy oraz dyrekcja lecznicy. Podkreślano, że materiał był zmanipulowany i nieprawdziwy, a pracownikom jest przykro, że zostali tak potraktowani. Sprawa trafiła do prokuratury, a wyjaśnień zażądali m.in. prezydent Poznania, wojewoda czy NFZ.

W grudniu okazało się, że poznańska prokuratura nie zajmie się sprawą szpitala. Prokuratura uznała, że nie jest "właściwa do prowadzenia postępowania". Tłumaczono, że zawiadomienie szpitala skierowano do prokuratury w Warszawie, bo tam znajduje się siedziba stacji TVN.

Dziś Gazeta Wyborcza podaje, że sprawa ponownie trafiła do prokuratury w Poznaniu. Poznańska policja na polecenie prokuratury wszczęła dochodzenie w sprawie zniesławienia pracowników szpitala. Obecnie jest to śledztwo w sprawie, a nie przeciwko komuś. Zdaniem Wielkopolskiej Izby Lekarskiej odpowiedzieć za zniesławienie powinni nie tylko pacjenci, którzy relacjonowali TVN to, co rzekomo miało się dziać na oddziale, ale też internauci, którzy poniżali pracowników szpitala w komentarzach pod materiałami na ten temat.

Z ustaleń GW wynika, że w wyniku kontroli NFZ zalecił szpitalowi wprowadzenie pewnych zmian, które miałyby poprawić bezpieczeństwo pacjentów oraz poprawić komfort pracy personelu. Chodziło m.in. o poprawę opieki nad pacjentami nocą oraz późnymi popołudniami.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
2.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro