Reklama
Reklama

10 kwietnia rusza przebudowa ulicy Święty Marcin i Al. Marcinkowskiego. Ponad rok utrudnień

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Koniec prac budowlanych jest planowany na trzeci kwartał 2022 roku.

To drugi etap Projektu Centrum. Tym razem obejmie przebudowę ul. Św. Marcin pomiędzy ul. Ratajczaka i Al. Marcinkowskiego oraz fragment Al. Marcinkowskiego od ul. Św. Marcin do placu Wolności. - W efekcie prac pomiędzy ul. Ratajczaka i Podgórną zostanie wprowadzona strefa zamieszkania, czyli przestrzeń publiczna łącząca funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców. Na pozostałym odcinku ruch odbywać się będzie z maksymalną prędkością 30 km/h. Poprzez rozbudowę sieci monitoringu wizyjnego zwiększy się również bezpieczeństwo na terenie objętym inwestycją - zaznaczają urzędnicy.

- W ramach inwestycji poszerzone zostaną chodniki, przebudowana zostanie jezdnia, wymienione i przesunięte będzie torowisko tramwajowe (nowy tor tramwajowy pomiędzy ul. Św. Marcin a pl. Wolności przebiegał będzie w linii prostej). Wyznaczony zostanie ciąg przeznaczony dla ruchu rowerowego, infrastruktura podziemna ulegnie modernizacji i wymianie, pojawi się nowe oświetlenie i zieleń. Przebudowany fragment ul. Św. Marcin będzie miał jednokierunkową jezdnię, jedno torowisko tramwajowe (drugie, dziś nieczynne, zostanie zlikwidowane) i szerokie chodniki - dodają.

Na Al. Marcinkowskiego zaparkować będzie mogło 14 aut, pojawi się tu także stacja PRM na 14 rowerów. Nowością na Św. Marcinie będzie makieta kościoła przy świątyni oraz projektor mappingu świetlnego, który będzie wyświetlać rysunek rzutu historycznej wieży kościelnej na posadzkę i schody przed kościołem.

Pojawi się tutaj nowa zieleń. Z Al. Marcinkowskiego już przesadzono drzewa - trafiły do Parku Rataje. W zamian, wiosną 2022 roku, nasadzonych tu zostanie 36 dębów kolumnowych. - Na przebudowanym obszarze pojawią się także m.in. berberysy i irgi, przed muzeum założony zostanie kwietnik nawiązujący do istniejących, pojawią się też trawniki. Z kolei na przebudowanym odcinku ul. Św. Marcin, gdzie dotychczas nie było żadnej zieleni, stanie 10 donic z kwitnącymi roślinami - świdośliwą lamarcką oraz barwinkiem pospolitym.

Na 10 kwietnia planowany jest początek zasadniczych prac budowlanych i od tego dnia kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu. - Jako pierwsze realizowane będą roboty wymagające głębokich wykopów, związane z wymianą podziemnej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Zarówno prace rozbiórkowe, jak i wymiana podziemnych instalacji, wymagają zamknięcia dla ruchu kołowego oraz tramwajowego ul. Sw. Marcin - od skrzyzowania z ul. Ratajczaka do skrzyzowania z ul. Piekary, a także odcinka al. Marcinkowskiego - od skrzyzowania z ul. Sw. Marcin do placu Wolności. Ul. Podgórna, do której będzie dostęp od strony pl. Wiosny Ludów, za sprawą zamknięcia Al. Marcinkowskiego będzie ulicą bez przejazdu.

- Na placu budowy zachowane będą dojścia do posesji oraz możliwość wjazdu na wewnętrzne parkingi dla mieszkańców kamienic. Utrzymana zostanie "droga życia", a w godzinach od 7.00 do 9.00 oraz od 14.30 do 17.00 umożliwiony będzie dojazd pojazdów dostawców do lokali użytkowych i sklepów, a także aut obsługi komunalnej. Dla ruchu pieszego zaprojektowano zamkniecie przejścia przez ul. Sw. Marcin. Piesi będą kierowani na kolejne, oddalone o 30 m - za skrzyżowaniem z ul. Piekary. W rejonie prowadzonych prac trzeba będzie zwracać uwagę na bieżące oznakowanie.

10 kwietnia zajdą też zmiany w komunikacji tramwajowej. - Zamknięty dla ruchu tramwajowego będzie fragment ulicy Św. Marcin, Al. Marcinkowskiego i 27 Grudnia. Tego samego dnia otwarty dla tramwajów zostanie nowy łuk tymczasowy na pl. Wiosny Ludów i wprowadzone będą zmiany w funkcjonowaniu komunikacji.

Szczegółowe informacje o inwestycji, zmianach w ruchu kołowym i tramwajowym można znaleźć TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
4℃
Poziom opadów:
8.5 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
22.07 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro