Reklama
Reklama

Poznań rozpoczyna walkę z gryzoniami

Zdjęcie ilustracyjne | fot. . fotoerich / pixabay.com

1 kwietnia w Poznaniu rozpocznie się obowiązkowa deratyzacja. Trutki muszą wyłożyć właściciele nieruchomości, administratorzy oraz dozorcy.

Do tej pory obowiązkowa deratyzacja w Poznaniu odbywała się raz w roku. Jednak obecnie zaszły zmiany. Miasto Poznań zwiększyło częstotliwość akcji do dwóch razy w ciągu roku (wiosną od 1 kwietnia do 30 kwietnia i jesienią od 1 września do 30 września).

Deratyzacja obejmuje szereg działań. Zalecane jest uszczelnienie i naprawa uszkodzeń, które szczury i myszy mogą wykorzystać do przedostania się do pomieszczeń, w tym np. otworów w drzwiach i podłogach. Istotne jest usunięcie z nieruchomości wszelkich odpadów żywnościowych. Jednak najważniejsze jest prawidłowe wyłożenie atestowanych trutek na gryzonie, najlepiej w pobliżu gniazd lub w miejscach ich żerowania - informują miejscy urzędnicy.

W rejonie, gdzie znajdują się preparaty deratyzacyjne, trzeba umieścić napisy ostrzegawcze. Po zakończeniu akcji należy pamiętać o usunięciu resztek preparatu i uporządkowaniu miejsc, w których substancja była wyłożona - dodają.

Do zwalczania szczurów i myszy należy używać trutek ogólnodostępnych, zatwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia lub posiadających atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

W czasie trwania akcji Straż Miejska Miasta Poznania oraz służby Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego będą kontrolować właścicieli nieruchomości pod kątem sprawdzenia wyłożenia preparatów do zwalczania gryzoni oraz uporządkowania terenu nieruchomości.

Szczegółowych informacji odnośnie deratyzacji udzielają pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania - pod numerami telefonu: 61 878 1500, 61 878 5559.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
6.25 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro