Reklama
Reklama

W Poznaniu powstanie kolejny biurowiec, a przy nim antysmogowy chodnik

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Rusza budowa nowego obiektu w ramach Nowego Rynku.

Inwestorem Nowego Rynku, który powstaje w miejscu dawnego dworca autobusowego przy ulicy Matyi, jest Skanska. Właśnie rozpoczyna się budowa kolejnego biurowca w kompleksie - budynku E. Znajdzie się w nim 28,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni biurowej oraz 234 miejsca parkingowe. Prace mają się zakończyć w drugim kwartale 2023 roku. To przedostatni etap Nowego Rynku, który docelowo ma się składać z 5 budynków o łącznie powierzchni użytkowej na poziomie 100 tysięcy m2.

Budynek E powstanie u zbiegu ulic Matyi i Wierzbięcice, a zaprojektowano go w pracowni JEMS Architekci. Będzie mieć 15 kondygnacji naziemnych i 1 podziemną. - Z częściowo zadaszonego tarasu na ostatnim piętrze budynku, osłoniętego trzema kondygnacjami, będzie można podziwiać panoramę stolicy Wielkopolski - wyjaśnia Skanska. - Wraz z oddaniem tego etapu inwestycji, pracownicy i mieszkańcy będą mogli korzystać z centralnego rynku, łączącego wszystkie budynki kompleksu. Powstaną tu zielone wyspy, fontanna, przemyślana mała architektura oraz roślinność, uprzyjemniające spotkania i rekreację. W ramach zagospodarowania terenu przewidziano także pergole - dodaje.

Przy obiekcie zostanie też położony chodnik z zielonego betonu - tzw. antysmogowy chodnik. 4200 metrów kwadratowych takiego chodnika neutralizuje równowartość zanieczyszczeń wyemitowanych przez samochód, który przejechał w ciągu roku ponad 70 tys. kilometrów. Już wcześniej, przy budynku D, zastosowano takie rozwiązanie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
7.23 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro