Reklama
Reklama

Szlabany znikną między innymi z autostrady A2

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Autostrada Wielkopolska

Decyzją rządu od 1 grudnia 2021 roku kierowcy będą mogli swobodnie przejechać bez zatrzymywania się przed szlabanem na odcinku Konin - Stryków na autostradzie A2 oraz Wrocław - Sośnica na autostradzie A4.

Nowe zasady na państwowych autostradach mają sprzyjać płynności przejazdów. Dzięki nowej metodzie poboru opłaty w systemie swobodnego ruchu, czyli przejazdu bez zatrzymywania się, zwiększymy przepustowość państwowych autostrad. Nowoczesny i efektywny pobór opłaty umożliwi likwidację bramek i szlabanów, a tym samym ograniczy zatory i poprawi komfort przejazdu - mówi w rozmowie z PAP Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej

Przygotowane rozwiązanie pozwoli kierowcom na płynne poruszanie się. Nowy sposób poboru opłaty za przejazd będzie działać w ramach Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS - e-TOLL, który już niebawem zastąpi system viaTOLL. Wykorzystując możliwości systemu e-TOLL, zmniejszymy koszty poboru opłaty za przejazd. Nie trzeba będzie już przeznaczać środków na utrzymanie i modernizację infrastruktury towarzyszącej Manualnemu Systemowi Poboru Opłat, czyli bramek autostradowych i ich wyposażenia - dodaje Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

Jak opłat będą mogli dokonywać kierowcy mniejszych aut? Będą mogli między innymi zapłacić przez internet, czy wydrukować bilet na stacji paliw czy w kiosku, podając numer rejestracyjny pojazdu. Kierowcy, którzy za przejazd nie zapłacą, będą mieli na to 3 dni - później doliczone zostaną opłaty dodatkowe.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
2℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
2.48 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro