Reklama
Reklama

W kwietniu powstanie w Poznaniu punkt masowych szczepień. Zapisać się będą mogli nie tylko seniorzy

Zdjęcie ilustracyjne | fot. GIS
Zdjęcie ilustracyjne | fot. GIS

W związku z planowanym zwiększaniem dostaw szczepionek przeciw Covid-19, dostarczonych do Polski, niezbędne jest zwiększenie potencjału szczepień powszechnych.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef KPRM zapowiedział, że od 12 kwietnia rozpoczną się zapisy na szczepienia osób z rocznika 1962, a przez kolejne dwa tygodnie taka możliwość będzie udostępniana kolejnym rocznikom aż do osób urodzonych w roku 1973. "Każdego dnia uruchamiamy kolejną grupę" - podkreślił. Jak dodał, wymaga to nowelizacji Narodowego Programu Szczepień i rezygnację z etapów II i III, aby wprowadzić szczepienia populacyjne.

"Pierwsze osoby, które będą się rejestrowały od 12 kwietnia, będą mogły jeszcze szczepić się w kwietniu" - odpowiedział Dworczyk. Dodał, że widać po kalendarzach szczepień, że będą jeszcze wówczas wolne terminy. "Później oczywiście maj i czerwiec" - dodał minister.

"Jeśli chodzi o zapisy, na razie to będzie organizowane w ramach centralnego kalendarza" - powiedział szef KPRM.

"Też będą powoli następowały coraz większe poluzowania i rozszczelnienia tego systemu, np. szczepienie w miejscu pracy już nie będzie opisane centralnym kalendarzu. Oczywiście we wszystkich systemach informatycznych, którymi dysponuje Ministerstwo Zdrowia i służba zdrowia, takie osoby zaszczepione się znajdą, natomiast już nie będzie trzeba tego umawiać za pomocą kalendarza centralnego" - dodał Dworczyk.

Punkty Szczepień Masowych mają powstać również na ternie wielkopolskich powiatów. O ich organizacji rozmawiali dziś z samorządowcami wojewoda Michał Zieliński, wicewojewoda Aneta Niestrawska, dyrektor Wojewódzkiego Oddziału NFZ Agnieszka Pachciarz oraz pełnomocnik wojewody ds. punktów szczepień masowych Marcin Karpiński.

Stoimy przed wielkim wyzwaniem - pokonanie pandemii Covid-19 jest - tak jak powiedział ostatnio premier Mateusz Morawiecki - jest polską racją stanu. Od wielu miesięcy mierzymy się z wielkimi wyzwaniami - na każdym szczeblu - samorządowym, wojewódzkim, centralnym - potrzeba wielu rąk ludzkich, by realizować zadania, by zapewniać Wielkopolanom bezpieczeństwo zdrowotne. Nasza dobra współpraca na tym polu daje nadzieję na pokonanie tego niewidzialnego i niezwykle groźnego przeciwnika. Ta rzetelna współpraca - ponad podziałami - musi nam w tych trudnych dniach przyświecać, aby Wielkopolan przeprowadzić przez ten proces sprawnie i bezpiecznie. Zwracamy się z apelem do podmiotów leczniczych, aby zgłaszały się do właściwych sobie samorządów i dzieliły się swoim już wielomiesięcznym doświadczeniem w kwestii szczepień - mówił wojewoda.

Docelowo dążymy do tego, aby w każdym powiecie (lub mieście na prawach powiatu) funkcjonowały co najmniej dwa duże punkty szczepień. Jeden, prowadzony przez Podmiot Wykonujący Działalność Leczniczą - najlepiej szpital z dużym potencjałem szczepień oraz drugi - organizowany od podstaw i prowadzony właśnie przed Państwa Samorządowców we współpracy z PWDL jako Punkt Szczepień Masowych - np. w domu kultury, hali widowiskowej, namiocie, punkcie drive thru - dodała wicewojewoda Aneta Niestrawska.

Według planów Punkty Szczepień Masowych mają zostać uruchomione już w drugiej połowie kwietnia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu zimna noc przed nami!
13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
6.14 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro