Reklama
Reklama

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego - co powinien wiedzieć każdy Inwestor przed rozpoczęciem budowy domu?

Gdy decyzja o zakupie działki i budowie domu zapadła, rozpoczyna się proces realizacji marzeń Inwestorów. Pierwszym krokiem jest idealna działka, na której powstanie inwestycja. Co warto wiedzieć przed jej zakupem? Najważniejsze, to sprawdzić, czy na danej działce można wybudować dom oraz jakie warunki musi on spełniać. Niezbędne informacje każdy Inwestor znajdzie w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub Warunkach Zabudowy (WZ).

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego - co to takiego?

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego jest dokumentem prawnym, który definiuje warunki zagospodarowania i zabudowy w obrębie danego terenu, dzięki czemu planowanie przestrzeni oraz obowiązujące zasady są usystematyzowane i wprowadzają do przestrzeni ład i porządek. MPZP jest dokumentem jawnym i każdy może z niego skorzystać. Znajduje się na stronach internetowych konkretnego miasta lub gminy, jest publikowany w dzienniku urzędowym województwa, a także w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej urzędu. Wersję drukowaną każdy zainteresowany może otrzymać odpłatnie, składając do gminy lub starostwa wniosek o wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Każdego Inwestora planującego budowę, obowiązują przepisy MPZP, dlatego przed wyborem działki oraz projektu niezbędna jest szczegółowa analiza zapisów. Mogą one bowiem rozwiać wątpliwości lub doprecyzować i ułatwić kwestię wyboru najlepszego projektu domu.

Czego dowie się Inwestor z MPZP?

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego zawiera informacje istotne dla każdego Inwestora. Określają one bowiem, jak może wyglądać jego przyszły dom, by był zgodny z przepisami, a Inwestor otrzymał pozwolenie na jego budowę. MPZP może określać: wielkość budynku możliwego do wybudowania na danej działce, rodzaj i kształt dachu, liczbę kondygnacji, a nawet kolorystykę i detale architektoniczne. Inwestor dowie się także, jakie jest przeznaczenie danego gruntu - czy na zabudowę mieszkaniową, czy inne np. leśne, rolne, usługowe lub produkcyjne oraz jakie inwestycje planowane są na terenie sąsiadującym z konkretną działką, w tym takie, które mogłyby zakłócać spokój np.: szkoła, plac targowy, fabryka, autostrada lub takie, które zmienią w przyszłości charakter okolicy, poprzez planowaną inwestycję np.: zabudowy wielorodzinnej. Oprócz powyższych informacji Inwestor dowie się także, czy działka nie leży na terenie ochrony konserwatorskiej i czy wówczas projekt domu należy dostosować do wyglądu istniejącej już zabudowy, jaki jest przebieg ulic i czy część działki nie jest przeznaczona na przykład pod ich budowę. MPZP określa się także procentowo sposób zainwestowania działki, czyli powierzchnię biologicznie czynną, tereny utwardzone w tym dojazdy oraz sposób odprowadzania wód deszczowych i ścieków.

Kiedy jest potrzebny wypis i wyrys z MPZP oraz jaki jest czas oczekiwania na dokumenty?

Dokumenty wypisu i wyrysu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego są niezbędne dla Inwestorów, którzy chcą uzyskać pozwolenie na budowę, przymierzają się do przeprowadzenia podziału działki, chcą sprzedać lub kupić działkę w celach budowlanych lub chcą dokonać zamiany działek. Po złożeniu niezbędnego wniosku, na wydanie dokumentów Inwestor otrzymuje je zazwyczaj w terminie od 7 dni do miesiąca lub dłużej, jeśli sytuacja napotka na jakieś komplikacje.

Warunki Zabudowy a Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Nie wszystkie działki objęte są Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Te, na których on nie obowiązuje, objęte są przepisami dotyczącymi Warunków Zabudowy (WZ). Popularnie nazywana "wuzetka" dotyczy konkretnej już działki i tym różni się od MPZP, który z kolei obejmuje duży obszar, w którego skład wchodzi więcej niż jedna działka. Dokument WZ wydawany jest dla konkretnej działki i tylko dla terenów, które nie są objęte MPZP. Warunki Zabudowy mogą określać wygląd domu, a zadaniem tych przepisów jest dbałość o estetykę i ład przestrzenny danej okolicy. Do uzyskania "wuzetki" nie jest niezbędne prawo do nieruchomości, dlatego wszyscy zainteresowani mogą o nią wystąpić.

Zgodność projektów ARCHON+ z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego i z Warunkami Zabudowy

W ofercie projektów Pracowni ARCHON+ znajduje się szeroki wachlarz różnorodnych projektów. Gotowe projekty domów, podzielone są na popularne kategorie: projekty małych domów, projekty domów z poddaszem użytkowym, projekty domów parterowych, projekty domów z garażem czy projekty domów nowoczesnych, dzięki czemu poszukiwania projektu idealnego stają się proste.

W poszukiwaniu i wyborze projektu domu, który spełnia zapisy MPZP lub WZ służą pomocą konsultanci ARCHON+. Udzielą w tym zakresie bezpłatnych, profesjonalnych porad, a także zweryfikują zgodność konkretnego projektu Pracowni ARCHON+ z wymaganiami działki Inwestora, a w przypadku niezgodności doradzą i pomogą wybrać taki projekt domu, który nie będzie pozostawiał żadnych wątpliwości, będąc jednocześnie projektem komfortowym i dopasowanym do potrzeb wszystkich domowników.

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich projektów i zapoznania się ofertą gotowych projektów domów ARCHON+.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia o burzach z gradem dla kilku wielkopolskich powiatów
27℃
17℃
Poziom opadów:
7.3 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
15.49 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro