Reklama

Pięcioraczki urodzone w Poznaniu: wszystkie dzieci są już w domu

GPSK przy ulicy Polnej | fot. Pierwsze z prezentowanych zdjęć pięcioraczków
GPSK przy ulicy Polnej | fot. Pierwsze z prezentowanych zdjęć pięcioraczków

Dzieci są mieszkańcami Gniezna.

Pięcioraczki urodziły się 17 stycznia, w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego. To cztery dziewczynki i chłopiec: Anastazja, Klara, Laura, Wiktoria oraz Maksymilian. Każde z dzieci dostało co najmniej 7 punktów w skali Apgar. Choć mama mogła opuścić szpital po kilku dniach. Cała piątka pierwsze swoje tygodnie spędzała w inkubatorach. Pierwsze dziecko zostało wypisane do domu na początku marca - Wiktoria. Później do siostry dołączyli jeszcze Laura i Maksymilian.

Jak przekazuje portal WTK.pl dziś do domu wróciły Klara i Anastazja. Dzieci były już gotowe do wyjścia w poniedziałek, ale okazało się, że są jeszcze konieczne badania - powiedział w rozmowie z WTK Lesław Ciesiółka, rzecznik prasowy Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Przypominamy, że prezydent Gniezna opracował plan pomocowy dla rodziców i maluchów. Wśród propozycji znalazło się m. in. zatrudnienie przez Miasto Gniezno opiekunki do dzieci na okres 24 miesięcy (z możliwością przedłużenia), specjalna pomoc finansowa w wysokości 20 tys. zł, oraz coroczna w wysokości 2 tys. zł na każde dziecko do 18. roku życia, przekazanie miejskiej działki pod budowę domu, bezpłatne: żłobek, przedszkole oraz miejski transport aż do pełnoletności - informowali już pod koniec stycznia gnieźnieńscy urzędnicy. Rodzina otrzymała też m.in. samochód, który jest prezentem od fundacji państwowych firm: Fundacji PKO BP oraz Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju. Swoją pomoc deklarują też przedsiębiorcy.

To trzeci taki poród w historii poznańskiego szpitala. Poprzednie dwa miały miejsce w 2006 i 2007 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
71.70 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro