Reklama
Reklama

Biskup Edward Janiak ukarany przez Watykan

archiwum | fot. Diecezja Kaliska

Informację w tej sprawie przekazała Nuncjatura Apostolska w Polsce.

W komunikacie można przeczytać, że Stolica Apostolska przeprowadziła postępowanie dotyczące zaniedbań biskupa Edwarda Janiaka w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec małoletnich, a także innych kwestii związanych z zarządzaniem diecezją.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

- W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego następujące decyzje: nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji kaliskiej, nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz "Fundacji św. Józefa", z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć - czytamy w dokumencie.

Dokładnie takie same decyzje podjęto wobec arcybiskupa seniora gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia.

O biskupie Edwardzie Janiaku zrobiło się głośno po premierze filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Duchowny miał mieć wiedzę na temat postępowania księdza Arkadiusza H., który miał molestować dzieci. Choć Janiak miał wiedzieć o wykorzystywaniu dzieci przez podlegającego mu księdza, nie zrobił w tej sprawie zbyt wiele. Po kilku tygodniach Gazeta Wyborcza opisała, że biskup trafił do szpitala z podejrzeniem udaru, choć tak naprawdę był kompletnie pijany. Episkopat zapewnił, że to sprawdzi. Pod koniec czerwca ubiegłego roku na informacje o biskupie zareagował Watykan. Odsunięto biskupa Janiaka od pełnienia funkcji.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
16℃
Poziom opadów:
1.7 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
13.07 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro