Reklama
Reklama

Ekspert: warianty brazylijski i południowoafrykański są jeszcze groźniejsze od brytyjskiego

fot. fernando zhiminaicela z Pixabay

Profesor Jacek Wysocki zwrócił uwagę na kolejne warianty koronawirusa.

Członek Rady Medycznej przy premierze i wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii był gościem TVN24. - W czasie każdej epidemii boimy się masowych migracji ludzi. Odmiana brytyjska narobiła nam sporo kłopotów, ale my odbędziemy za chwilę kolejną lekcję, bo wariant brytyjski jest groźny, ale wariant brazylijski i południowoafrykański są jeszcze groźniejsze - powiedział prof. Wysocki.

W Polsce potwierdzono dotąd obecność mutacji brytyjskiej i południowoafrykańskiej. Na temat brazylijskiej odmiany nie ma na razie informacji.

Prof. Wysocki przyznał, że z niepokojem czeka na okres świąteczny, związany z większą mobilnością ludzi. Zwracał też uwagę na coraz liczniejsze podróże turystyczne do Afryki. - Oby nie przywieziono nam do Polski wariantu południowoafrykańskiego albo brazylijskiego, bo będzie to jeszcze większa tragedia - mówił. Według eksperta osoby te powinny być poddawane testom i kwarantannie. - W aktualnej sytuacji tak, bo nasz system ochrony zdrowia już wiele więcej nie wytrzyma - podsumował.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Dziś w Poznaniu lato w środku wiosny. Nawet 28 stopni w cieniu!
26℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
5.05 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro