Reklama
Reklama

Masz koronawirusa i musisz wynieść śmieci? Po 72 godzinach mogą Tobie pomóc sąsiedzi

fot. Czytelnik
fot. Czytelnik

Osoby przebywające na kwarantannie czy w izolacji nie mogą wychodzić z mieszkań, a tym samym nie mogą też wyrzucać śmieci do altan śmietnikowych.

Do naszej redakcji zwrócił się czytelnik, który nie tylko wraz z żoną jest zakażony koronawirlsem, ale też produkuje odpady medyczne. Dlaczego? Jego żona jest po operacji, a z rany sączy się płyn. Co oczywiste - konieczne jest używanie plastrów czy gazików, by oczyszczać ranę. A do tego konieczne są zastrzyki. - Produkujemy śmieci, które są zakażone COVID-19 - napisał. I pojawia się problem. Co z takimi śmieciami zrobić?

Związek Międzygminny GOAP przygotował niezbędnik dla osób, które znajdują się w izolacji lub odbywają kwarantannę. Co ciekawe, będąc w takiej sytuacji, nie musimy segregować śmieci. Wszystkie możemy wrzucać do jednego worka. Jeśli mamy możliwość - powinniśmy spryskiwać worek z zapakowanymi odpadami preparatem wirusobójczym. - Nie zgniataj worka z odpadami i nie zapełniaj go powyżej trzech czwartych jego pojemności. Wypełniony worek zawiąż i - jeśli to możliwie - odczekaj 72 godziny od zamknięcia worka, zanim przekażesz go do odbioru - wyjaśnia GOAP.

Gdy śmieci odczekają już 72 godziny, można poprosić sąsiada lub bliską osobę nie przebywającą z nami na kwarantannie czy w izolacji, by zabrała od nas worek i wyrzuciła go do odpadów zmieszanych. - Wynosząc worek z miejsca izolacji (w rękawiczkach), włóż wystawiony przez osobę zarażoną worek do drugiego worka, zabezpieczając go przed przypadkowym otwarciem w chwili jego odbioru (np. przy pomocy taśmy samoprzylepnej lub sznurka); dla ułatwienia warto umieścić na worku datę jego zamknięcia. Zanieś (w rękawiczkach) worek z odpadami do miejsca przeznaczonego do gromadzenia odpadów i umieść go w odpowiednim pojemniku - dodaje.

Co np. z igłami zużywanymi przez zakażone osoby? Powinny być składowane osobno, a po zakończonej izolacji i odczekaniu 72 godzin od użycia ostatniej igły, można je przekazać odpowiednio spakowane do PSZOK. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach od września 2019 roku to właśnie do PSZOK powinniśmy oddawać zużyte igły i strzykawki. Obowiązkiem PSZOK jest je przyjąć. Nie wolno wyrzucać igieł do odpadów zmieszanych, bo stanowią poważne zagrożenie dla pracowników sortowni śmieci. Tutaj należy się pewne wyjaśnienie - zgodnie z ustawą rzeczywiście tak powinniśmy postępować z igłami i strzykawkami. Jak wyjaśnia nam jednak GOAP, każda gmina ma pewną dowolność w podejmowaniu decyzji na ten temat. I tak GOAP zdecydował, że zużyte igły i strzykawki można wrzucać do odpadów zmieszanych, ale tylko pod warunkiem, że nie znajdują się w nich preparaty medyczne i są odpowiednio zabezpieczone.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
42.01 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro