Reklama
Reklama

Rzecznik KEP: nie wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w liturgii

fot. Peter H z Pixabay
fot. Peter H z Pixabay

Od soboty bardziej rygorystyczne obostrzenia obowiązują m.in. w kościołach.

W miejscach kultu religijnego limit to jedna osoba na 20 mkw. Ponadto trzeba zachować 1,5 metra dystansu, a także pamiętać o zasłanianiu ust i nosa. W ostatnich tygodniach w wielu parafiach do tego limitu podchodzono dość łagodnie. Zmienić mają to m.in. nowe przepisy i wspólne apele władz państwa i najwyższych hierarchów Kościoła.

Wiele parafii w Niedzielę Palmową rezygnuje z procesji, wierni mogą też brać udział w mszach dzięki przekazom telewizyjnym, radiowym i internetowym. Przed nami jednak Wielki Tydzień i Wielkanoc, co tradycyjnie oznacza tłumy w świątyniach.

- W bardzo wielu parafiach zostały wprowadzone dodatkowe msze święte, dodatkowa spowiedź. Zaczyna się Wielki Tydzień, to czas spowiedzi, nawrócenia, szukania dodatkowej drogi do Boga. Proboszczowie mają różne możliwości, aczkolwiek musimy mieć świadomość, że wszyscy do kościoła nie wejdą. Wiemy, że chętnych do udziału w liturgiach jest znacznie więcej niż dopuszczają to limity - powiedział na antenie Polsat News rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

Duchowny przyznał, że egzekwowanie limitów wiernych będzie trudnym zadaniem. Ogólnych wytycznych w tej sprawie ze strony KEP nie będzie, ponieważ każda wspólnota i parafa jest inna. - Jeśli widać, że jest za dużo osób, to nie wchodźmy. Oczywiście ludzi trzeba zrozumieć, kościół jest ich miejscem, ale trzeba też pomóc proboszczom, by nie musieli nikogo wypraszać. Ta wspólna odpowiedzialność duchownych i świeckich w tym trudnym czasie jest niezwykle potrzebna. Apelujemy o zrozumienie. Są wydane we wszystkich diecezjach dyspensy, tzn. nikt nie będzie miał grzechu ciężkiego, kiedy nie będzie uczestniczył w mszy. Zapraszamy także do modlitwy w innym czasie. Kościoły - mam nadzieję - pozostaną otwarte, będzie można przyjść poza mszą świętą. Także apelowaliśmy, by księżą udzielali komunii poza mszą święta. Ten apel ponawiamy - podsumował ks. Leszek Gęsiak.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
23℃
12℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
12.01 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro