Reklama
Reklama

Narodowy Spis Powszechny 2021. Będą nas pytać m.in. o zdrowie, nieformalne związki i wyznanie

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Michal Jarmoluk / Pixabay

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w całym kraju odbędzie się już niebawem.

Narodowy Spis Powszechny 2021 zostanie przeprowadzony od 1 kwietnia do 30 czerwca. Tradycja spisów powszechnych sięga XVIII wieku. Pierwszy z nich odbył się w 1765, a ostatni w 2011 roku. Takie badanie służy zebraniu informacji o liczbie ludności, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o stanie mieszkań i budynków. Pozyskane w ten sposób dane są później wykorzystywane do opracowań, zestawień i analiz statystycznych.

Na specjalnej stronie internetowej udostępniono już formularz z pytaniami oraz demonstracyjną aplikację do samospisu. Odpowiedź na wszystkie pytania jest obowiązkowa, jednak w kilku miejscach będzie dostępna opcja "Nie chcę odpowiadać na to pytanie". Pojawi się ona w pytaniach dotyczących kwestii zdrowotnych, wyznania religijnego oraz związków niesformalizowanych.

Spisem będą objęci wszyscy Polacy. Nie oznacza to jednak, że każdy Polak będzie musiał spotkać się osobiście z rachmistrzem. Po raz pierwszy w historii obowiązkową formą jest samospis internetowy. Od 1 kwietnia na stronie https://spis.gov.pl/ będzie dostępny formularz spisowy.

Dla osób, które z jakichś względów nie mogą wypełnić go we własnym zakresie, przygotowane zostaną na terenie Poznania dwa punkty ze stanowiskami komputerowymi. Pierwszy będzie znajdować się w bibliotece urzędu miasta przy pl. Kolegiackim 17, drugi w Poznańskim Centrum Świadczeń przy ul Małachowskiego 10. Aby skorzystać ze stanowisk, należy wcześniej telefonicznie zarezerwować miejsce (tel.: 61 646 33 44 Poznań Kontakt). W obu lokalizacjach pomoc przy wypełnianiu formularza oferować będą przeszkoleni urzędnicy - informują przedstawiciele miasta.

Ponadto respondenci, którzy np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność nie będą mogli samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy, mogą zadzwonić na infolinię: 22 279 99 99 i spisać się przez telefon. Z osobami, które nie spiszą się przez internet ani przez telefon, rachmistrze spisowi skontaktują się bezpośrednio lub telefonicznie.

Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych - zapewniają miejscy urzędnicy.

W Poznaniu będzie pracować 222 rachmistrzów.Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW
21℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.79 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro