Reklama
Reklama

Ponad 50 terytorialsów wypowiedziało słowa przysięgi. Wśród nich m.in. tokarz, fryzjer i instruktor karate

fot. 12 WBOT

Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z COVID-19, ostatnie przysięgi wojskowe mają skromną formę i odbywają się przy zamkniętych bramach koszar - bez obecności rodzin.

To już 17. Przysięga w 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Ponad 50 rekrutów wypowiedziało słowa roty przysięgi na placu jednostki wojskowej w Lesznie, gdzie mieści się 125 batalion lekkiej piechoty, wchodzący w skład 12 WBOT.

Wśród składających przysięgę znalazły się osoby, które na co dzień są uczniami, studentami, nauczyciele, tokarz, fryzjer, czy instruktor karate. Nowi terytorialsi rozpoczęli swoją przygodę z wojskiem 12. marca. Wtedy przekroczyli bramę koszar i rozpoczęli 16-dniowe szkolenie podstawowe.

Każdy dzień składał się z kilkunastogodzinnego treningu wojskowego. Podczas szkolenia, nowi terytorialsi zostali przeszkoleni w zakresie praktycznych umiejętności strzeleckich, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Zanim jednak dostąpili zaszczytu złożenia przysięgi, musieli zdać egzamin z "pętli taktycznej" a to oznaczało, że musieli pokazać czego się nauczyli w trakcie szkolenia. "Szesnastkę" ukończyło 11 kobiet - informuje ppor. Anna Jasińska - Pawlikowska, 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

Szkolenie podstawowe to tak naprawdę początek drogi, jaką musi przejść żołnierz WOT. Pełne wyszkolenie trwa 3 lata a każdy terytorials zobowiązany jest do dalszego kształcenia i odbywania ćwiczeń rotacyjnych, które pogłębiają jego umiejętności i sprawność - dodaje ppor. Jasińska.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Dziś w Poznaniu lato w środku wiosny. Nawet 28 stopni w cieniu!
26℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
3.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro