Reklama
Reklama

Słoneczna pogoda? Fatalne powietrze w Poznaniu i powiecie

archiwum | fot. Czytelnik
archiwum | fot. Czytelnik

Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega, że może dojść do przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10 w mieście.

Przekroczenie poziomu informowania może w piątek zostać odnotowane w Poznaniu, Kaliszu, a także powiatach poznańskim i pleszewskim. W powiatach poznańskim i szamotulskim może być jeszcze gorzej - przekroczony może zostać poziom alarmowania.

Dopuszczalna norma dobowa dla pyłu PM10 w Polsce to 50 jednostek/m3. Poziom informowania to wykrycie stężenia 100 jednostek pyłu PM10/m3 w ciągu doby, a poziom alarmowy - 150 jednostek/m3 w ciągu doby. Tylko w marcu stacja przy ulicy Dąbrowskiego wykazała 3 dni z przekroczonym dobowym stężeniem pyłu PM10. Ostatnie przekroczenie miało miejsce w czwartek. Wszystko wskazuje na to, że w piątek będzie podobnie. Stężenie godzinowe o 9.00 wynosiło tu 159 jednostek/m3. Jeszcze gorzej jest na stacji na Polance. W marcu doszło tam do 5 przekroczeń dobowej normy, w tym w dwa dni przekroczono poziom informowania. I tutaj w piątek dojdzie do kolejnego przekroczenia.

W skład niebezpiecznego dla zdrowia pyłu PM10 wchodzą m.in. chlorki, siarczany, czy drobinki sadzy. Nie brakuje w nim także substancji toksycznych takich jak np. furany. Są niebezpieczne przede wszystkim dla astmatyków i osób, które mają dolegliwości związane z układem oddechowym.

Dziś zaleca się mieszkańcom: unikania intensywnego wysiłku na zewnątrz i unikania wietrzenia pomieszczeń. Zalecane jest także nie palenie w kominkach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
11.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro