Reklama

Zostań za darmo Królem Internetu!

Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty wspólnie z Biblioteką Raczyńskich realizuje cykl bezpłatnych szkoleń on-line dla uczniów poznańskich szkół w zakresie podnoszenia kompetencji cyfrowych. Pierwsza grupa uczestników ukończyła kurs pod koniec lutego. Obecnie odbywają się zajęcia dla drugiej grupy. Jednocześnie trwa rekrutacja do trzech kolejnych.

Zajęcia odbywają się od stycznia w ramach projektu "Cyfrowy skok w GOK - Miasto Poznań". Warsztaty obejmą pięć zakresów tematycznych: edukacji on-line, projektowania gier internetowych, sztuczną inteligencję, dostępność zasobów internetowych oraz kompetencje medialne.

- Zachęcam rodziców, młodzież i dzieci do zainteresowania się naszą propozycją. Wiemy jak różny jest poziom edukacji komputerowej wśród uczniów. Wiele dzieci w Polsce jest wykluczonych cyfrowo, a ten program pozwala wyrównywać szanse. Za darmo i pod okiem profesjonalnej kadry uczestnicy zdobywają wiedzę jak wykorzystywać komputer w codziennym życiu i nauce. - mówi Irena Maciura, koordynator projektu z fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty.

Szkolenia dla dzieci i młodzieży prowadzone są z podziałem na grupy wiekowe: 10-14 lat (uczniowie szkół podstawowych) oraz 15-18 (szkoła średnia). Każda grupa składa się z 10 uczestników, a jedno szkolenie obejmuje 15 spotkań, łącznie 30 godzin nauki. Uczniowie mają do wyboru jeden z trzech tematów szkoleń:

1. "Król internetu - Influencer. Czym są i do czego potrzebujemy kompetencji medialnych?"

2. "SAMouczek. Edukacja online"

3. "Cały świat na Twoim biurku. Dostępność zasobów cyfrowych online"

Po zakończeniu szkolenia uczestnicy otrzymają certyfikaty, potwierdzające zdobyte kompetencje cyfrowe. Z kolei materiały szkoleniowe dostępne są online. Warsztaty bardzo się podobają uczestnikom.

- Prowadzący zajęcia są bardzo dobrze przygotowani i chętnie się dzielą z nami wiedzą. Mogą też rozbudowywać program. Przykładowo na naszą prośbę poznaliśmy w trakcie zajęć Blender, czyli program umożliwiający tworzenie gier i aplikacji 3D - mówi Maciej, uczestnik szkolenia "Król Internetu"

Po ponad roku trwania pandemii, zdalnej nauki i pracy, widzimy jak ważne są umiejętności związane z obsługą komputera i bezpiecznym poruszaniem się w sieci. Nauka zdalna wymaga od uczniów wielu kompetencji z którymi często dzieci ze szkół podstawowych mają problem. Warsztaty pozwalają im nie tylko bardziej efektywnie się uczyć, ale także poszerzyć wiedzę o nowe obszary z zakresu nowych technologii.

- Podczas szkolenia młodzież poznaje zasady montażu filmu i tworzenia grafik, które pomagają w kreowaniu ciekawych historii. W programie jest również tworzenie stron i interaktywnych prezentacji czy poznawanie zasad poruszania się w mediach społecznościowych. Testujemy także przydatne aplikacje i programy, które rozwijają arsenał środków wzbogacających nasze internetowe dzieła. Oprócz tego w ramach spotkań dzieci uczą się jak skutecznie weryfikować źródła informacji w sieci oraz jak korzystać z internetu bezpiecznie, etycznie i legalnie, nie naruszając praw autorskich oraz zasad netykiety - komentuje Paulina Fatalska z Biblioteki Raczyńskich.

W maju ubiegłego roku Ogólnopolski Operator Oświaty przekazał Bibliotece Raczyńskich 99 komputerów, dzięki którym można było przeprowadzić szkolenia dla pracowników Biblioteki. Teraz ci pracownicy dzielą się zdobytą wiedzą z dziećmi i młodzieżą. Każdy kurs ma swój program. Jednak trenerzy dostosowują go do zainteresowań i potrzeb dzieci i młodzieży.

Na warsztaty można zapisywać się za pośrednictwem naszej strony internetowej: https://skok-gok.operator.edu.pl/#rekrutacja. Z uwagi na pandemię wszystkie szkolenia odbywają się w formule on-line. Do uczestnictwa w zajęciach wystarczy komputer z podłączeniem do internetu, a nawet jeśli go nie mamy możemy skorzystać z zasobów technicznych szkoły, lub jednej z filii Biblioteki Raczyńskich.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
3℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
23.89 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro