Reklama
Reklama

"Chciała zainwestować" w kryptowaluty. Straciła niemal 200 tys. zł

fot. KPP Rawicz

Oszust oczyścił konto kobiety i zaciągnął na jej nazwisko dług.

50-letnia mieszkanka Rawicza o całej sytuacji opowiedziała policjantom. Jak przekazała pod koniec lutego odebrała telefon i w słuchawce usłyszała głos mężczyzny, który przedstawił się i powiedział, że jest jednym z najlepszych analityków finansowych w firmie, która zajmuje się zarabianiem na kryptowalucie. Na początku zaproponował, żeby zainwestować 250 dolarów i na przykładzie tej kwoty miał udowodnić jak szybko jest w stanie "pomnożyć" pieniądze. Kobieta zaufała.

W jednej z rozmów mężczyzna poprosił o założenie aplikacji, tam pojawiały się wykresy gdzie mężczyzna tłumaczył, na czym polega mechanizm zarabiania na giełdzie, kobieta niewiele z tego rozumiała ale miała zaufanie. Po jakimś czasie poprosił o zainstalowanie kolejnej aplikacji na telefon. 50-latka za każdym razem robiła o co ją poproszono, nawet wtedy kiedy kazano się jej zalogować w jej banku i nie zamykać aplikacji, ponieważ analityk zajmie się inwestowaniem jej pieniędzy. Za każdym razem w rozmowie zapewniano ją, że wszystko idzie zgodnie z planem. Kiedy rawiczankę nachodziły jakiekolwiek wątpliwości dzwoniła pod numer o początku 800... i tam sekretarka łączyła ją dalej. Kobieta za każdym razem była zapewniana, że wszystko idzie w odpowiednim kierunku. Mottem oszusta było "lecimy z tematem" - przekazuje asp. sztab. Beata Jarczewska, oficer prasowy policji w Rawiczu.

50-latka przez niemal 3 tygodnie rozmów nabrała takiego zaufania, że nie zwątpiła nawet w chwili kiedy dowiedziała się, że zniknęły jej środki jakie miała zgromadzone na swoim koncie. Kobieta za każdym razem była przekonywana, że to normalna procedura, że jej pieniądze są inwestowane na giełdzie i już niebawem znacznie powiększona kwota wróci na jej konto - dodaje.

Rawiczanka zrozumiała że została oszukana w chwili kiedy kontakt telefoniczny całkowicie się zerwał. W konsekwencji 50-latka straciła swoje oszczędności w wysokości 34 tysięcy złotych oraz zaciągnięto w banku na jej nazwisko pożyczki o łącznej wysokości 165 tysięcy.

Policjanci ostrzegają i apelują o zachowanie rozsądku przy tego typu transakcjach. Polecają też , by osoby, które zamierzają w ten sposób inwestować swoje pieniądze wszystko dokładnie sprawdzały - między innymi w serwisie uwazajnakryptowaluty.pl, prowadzonym przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim i Komisją Nadzoru Finansowego.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
7.67 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro