Reklama
Reklama

Szpital na MTP zwiększa liczbę łóżek dla pacjentów. Inne lecznice także

Zdjęcie ilustracyjne | fot. WUW Poznań
Zdjęcie ilustracyjne | fot. WUW Poznań

Tylko w tym tygodniu w Wielkopolsce powstało 513 nowych miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Pomimo tego, w całym regionie zostało tylko 17% wolnych łóżek dla pacjentów z COVID 19.

- W związku z dużym obłożeniem pacjentów w szpitalach północnej części województwa, zgodnie z podjętymi decyzjami wojewody i rekomendacjami NFZ, od dziś 139 łóżek na II poziomie zabezpieczy szpital w Pile. W sumie lecznica będzie dysponowała 174 łóżkami dla pacjentów z Covid-19. Wzmocniono także zabezpieczenie dla pacjentów w szpitalu MSWiA w Poznaniu o dodatkowe 46 łóżek. Szpital utrzyma funkcjonowanie oddziału hematologii. Łącznie będzie od piątku dysponował 106 łóżkami, w tym 15 respiratorowymi. Od 31 marca zwiększa się też o 15 liczba łóżek na II poziomie w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii - Szpital w Ludwikowie będzie dysponował 55 łóżkami na II poziomie zabezpieczenia - informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

O kolejny moduł zwiększono w środę liczbę łóżek w szpitalu tymczasowym na terenie MTP. Dostępnych jest tam obecnie 206 łóżek. - Wraz ze zwiększeniem liczby łóżek, służby wojewody zabezpieczyły także biały personel dla szpitala tymczasowego. Od dziś uruchomione zostaną dodatkowe zespoły pracowników szpitala reumatologicznego w Śremie oraz gnieźnieńskiego szpitala Dziekanka, które poszerzą kadrę szpitala tymczasowego. Obecnie 40 łóżek w szpitalu jest zabezpieczone kadrą ze szpitala powiatowego w Środzie Wlkp. oraz pielęgniarkami ze szpitala klinicznego im. W. Degi w Poznaniu. Poszerzenie bazy łóżkowej o moduły obsługiwane przez lekarzy ze Środy Wlkp., Gniezna i Śremu jest możliwe dzięki samoorganizacji i zrekrutowaniu do pracy lekarzy przez dyrektorów tych podmiotów leczniczych. Wojewoda wielkopolski wydał także decyzje o skierowaniu do pracy w szpitalu tymczasowym dla 15 strażaków z uprawnieniami ratownika medycznego oraz 16 lekarzy - dodaje.

Na dziś Wielkopolska dysponuje 2627 łóżkami covidowymi, z których 459 jest wolnych. Na drugim poziomie zabezpieczenia mamy 2096 łóżek, z których wolnych jest niespełna 300. - Aktualnie w regionie jest 216 łóżek respiratorowych, z czego 74 jest dostępnych. Łącznie na II poziomie zabezpieczenia od 31.03. w Wielkopolsce będzie 2418 łóżek, w tym 191 respiratorowych - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
29.35 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro