Reklama

Ograniczenia w świątyniach? Minister zapyta o zdanie Kościół

fot. Adam Guz / KPRM
fot. Adam Guz / KPRM

Jeśli nowe obostrzenia dotkną życie religijne, to dopiero po rozmowie władz świeckich i kościelnych.

W programie "TŁIT" Wirtualnej Polski ministra Adama Niedzielskiego pytano o kwestię liczby wiernych w kościołach. Pomimo kolejnych ograniczeń od dawna pozostaje ona niezmienna, ponadto wiele parafii ma problem z kontrolą liczby wiernych.

- Chciałbym, żeby rozwiązania, które są stosowane względem różnych obiektów, nie były dyskryminujące. Na razie mamy rozwiązanie analogiczne do przestrzeni sklepowej - 1 osoba na 15 mkw. - powiedział szef resortu zdrowia.

- Docierają do mnie sygnały nt. weryfikacji realności tych limitów, że są one prawdopodobnie nieprzestrzegane. Dlatego dziś będę rozmawiał z władzami kościelnymi na ten temat przestrzegania tych obostrzeń - dodał.

W kwestii własnych rekomendacji minister Niedzielski nie ukrywał, że jeśli dla całej gospodarki przyjmowane będą mocniejsze obostrzenia, to "uważa, że powinna być tutaj proporcjonalność, że wszyscy powinni być dotknięci w ten sam sposób".

Członek rządu nie chciał zdradzić nazwisk osób z władz Kościoła, z którymi zamierza się spotkać.

Mateusz Morawiecki zapowiedział już, że w czwartek zostaną wprowadzone kolejne obostrzenia (po raz kolejny "na dwa tygodnie"), żeby "przydusić koronawirusa raz jeszcze". Wymienił przy tym przykład Czech i Niemiec, które mają podobne plany. Tymczasem w środę okazało się, że nasi zachodni sąsiedzi rezygnują z nowych ograniczeń w okresie Wielkanocy. Powodem jest m.in. opór obywateli oraz problemy prawne z wprowadzeniem twardego lockdownu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
14℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.08 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro