Reklama
Reklama

Z rowerem do autobusu lub tramwaju? Tak, ale nie miejskim

Zdjęcie ilustracyjne | fot. ZTM

Przewożenie Poznańskich Rowerów Miejskich transportem publicznym jest zakazane.

Choć za oknem wciąż próżno szukać wiosennej pogody, sezon rowerowy zaczyna się rozkręcać. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne przypomina więc, na jakich zasadach można korzystać z komunikacji miejskiej mając ze sobą rower.

- Podczas przewozu roweru w autobusie lub tramwaju istotne jest ustawienie go w odpowiednio oznakowanym miejscu oraz przypięcie za pomocą pasków mocujących. Przewożąc rower i zajmując miejsce wyznaczone dla osoby na wózku inwalidzkim lub osoby przewożącej dziecko w wózku dziecięcym, należy niezwłocznie udostępnić miejsce osobie uprawnionej i opuścić pojazd - wyjaśnia MPK.

W styczniu 2021 roku w życie wszedł nowy regulamin przewozów Zarządu Transportu Miejskiego oraz nowe przepisy porządkowe. Wśród nowych zapisów znalazła się informacja o pierwszeństwie zajmowania homologowanych miejsc wyznaczonych do przewozu wózków inwalidzkich i miejsc, w których można przewozić wózek dziecięcy oraz rower. - Wózek inwalidzki ma pierwszeństwo przed wózkiem dziecięcym i rowerem, wózek dziecięcy ma pierwszeństwo przed rowerem - czytamy w dokumencie.

Dodatkowo w nowym regulaminie pojawił się zapis o zakazie przewozu pojazdów wyposażonych w silnik, rowerów i hulajnóg współdzielonych, hulajnóg nieskładanych, a także wózków rowerowych i transportowych. Oznacza to m.in., że do tramwaju i autobusu nie wejdziemy z miejskim rowerem Nextbike czy hulajnogą wypożyczoną na minuty.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
2.89 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro