Reklama
Reklama

Powstała niezwykła mapa Poznania: są na niej dawne koryta rzeki oraz nieistniejące wzgórza w centrum

fot. zywaplaneta.pl / Paweł Wolniewicz
fot. zywaplaneta.pl / Paweł Wolniewicz

Twórcą mapy, która może posłużyć do zwiedzania miasta w nietypowy sposób, jest geolog z Instytutu Geologii UAM.

- Jestem z zawodu geologiem, doktorem nauk o Ziemi, pracuję w Instytucie Geologii UAM. W ostatnich dniach przygotowałem interaktywną mapę Poznania, dzięki której można dowiedzieć się, co znajduje się na powierzchni i pod ziemią w każdym punkcie miasta i zlokalizować zabytki, które ozdobiono kamieniami dekoracyjnymi pochodzącymi sprzed wielu milionów lat lub zawierającymi skamieniałości z czasów dinozaurów - wyjaśnia Paweł Wolniewicz.

Dzięki mapie każdy poznaniak, ale też zainteresowany tematem turysta, może podczas spaceru zapoznać się z geologiczną historią naszego miasta. - Mapę przygotowałem z myślą, by zachęcić do zwiedzania w czasie, gdy muzea są niedostępne. Większość atrakcji wskazanych na mapie znajduje się na świeżym powietrzu lub na fasadach budynków - dodaje.

Co konkretnie można znaleźć na mapie? Trafiło na nią prawie 250 obiektów, a wśród nich są nieistniejące wzgórza w centrum Poznania, przebieg nieistniejących koryt Warty, polodowcowe formy terenu (np. moreny czołowe czy kemy), budynki, w których wykorzystano do wykończenia ciekawe kamienie, dawne glinianki i cegielnie, a także informacje o dawnych powodziach w mieście. Dzięki mapie każdy więc może sprawdzić na przykład, na jakim terenie posadowiony jest jego dom.

Mapę można znaleźć TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
15.88 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro