Reklama
Reklama

Mieszkanki Poznania w trudnej sytuacji życiowej będą mogły liczyć na pomoc

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. AEROFOTO-KACZMARCZYK
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. AEROFOTO-KACZMARCZYK

To porady psychologiczne i medyczne dla kobiet, które są w trudnej sytuacji życiowej oraz warsztaty dla młodszych poznanianek.

Dwa nowe projekty, to propozycje, które zostały najwyżej ocenione w otwartym konkursie ofert na działania związane z upowszechnianiem i ochroną praw kobiet.
Fundacja Akceptacja w ramach projektu pt. "Zespół postcovidowy (...)" udzielać będzie konsultacji psychologicznych i medycznych dla kobiet w trudnej sytuacji życiowej - np. doświadczających przemocy domowej czy borykających się z negatywnymi skutkami przechorowania COVID-19 . Specjalistki: lekarka, psycholożka i ratowniczka medyczna poprowadzą innowacyjne warsztaty medyczno-psychologiczne o zespole post-covidowym. Będą uczyć m.in. technik oddechowych i pozycji pozwalających opanować duszności oraz podpowiedzą, jak opanować "triadę traumy" czyli stres, lęk i strach - informują miejscy urzędnicy.

Z kolei Fundacja Bezlik w Dziewczyńskim Centrum Spotkań "Na100latki" zapewni bezpieczne miejsce i wsparcie dla młodszych poznanianek, oferując im m.in. konsultacje psychologiczne, warsztaty z zakresu edukacji seksualnej czy warsztaty WenDo samoobrony i asertywności.

Takie projekty są potrzebne, aby poznanianki nie czuły się osamotnione i bezradne - mówi Maria Lisiecka-Pawełczak. Zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, kiedy nasila się przemoc domowa, a równocześnie prawa kobiet są ograniczane, ta pomoc jest szczególnie ważna. Kierujemy ją przede wszystkim do poznanianek, które doświadczyły przemocy lub są w trudnej sytuacji życiowej. Doświadczone specjalistki zaoferują im wsparcie i - jeśli będzie to potrzebne - podpowiedzą, gdzie jeszcze można znaleźć pomoc - dodaje.

Polityka społeczna miasta ukierunkowana jest na tworzenie dedykowanych rozwiązań dla mieszkanek i mieszkańców, którzy mają różnorodne potrzeby i trudności życiowe. Wspieramy równość kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka wydziału.

Projekty ruszają 1 kwietnia i potrwają do końca roku. Rekrutacją zajmują się fundacje. Na realizację tego pilotażowego zadania przeznaczono z budżetu miejskiego kwotę 60 tys. złotych - wnioskowała o to Maria Lisiecka-Pawełczak - radna Miasta Poznania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
0℃
Poziom opadów:
7.5 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
14.93 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro