Reklama

W ten weekend będzie można odwiedzić Śnieżycowy Jar. Właśnie zakwitły śnieżyce

fot. Włodzimierz Hoppel, archiwum
fot. Włodzimierz Hoppel, archiwum

W najbliższy weekend na teren rezerwatu można wejść bez obaw. Jednak należy pamiętać, by zawsze to wcześniej sprawdzić, ponieważ na poligonie w Biedrusku, w którego obrębie rezerwat się znajduje odbywają się ćwiczenia wojska - wówczas wstęp jest wzbroniony.

Przypomnijmy, że rezerwat znajduje się w okolicach Starczanowa pod Murowaną Gośliną. Istnieje od ponad 40 lat i można w nim znaleźć tysiące śnieżyc wiosennych, których naturalnym środowiskiem są głównie obszary górskie. Są one objęte ochroną i znajdują się na liście zagrożonych wyginięciem. Każdego roku do rezerwatu zmierzają tłumy zwiedzających, by zobaczyć piękne rośliny oraz odpocząć z dala od miasta.

Śnieżyca wiosenna każdego roku przyciąga tłumy. Zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia rezerwat wypełniają białe kobierce utkane z dzwoneczków. Ich wyjątkowość na terenie Wielkopolski wynika z tego, że widok tej rośliny zarezerwowany jest dla turystów wybierających się w góry. Śnieżyce można spotkać w Karpatach, Sudetach, licznie występują także w Bieszczadach. Roślina ta objęta jest w Polsce ochroną gatunkową - wyjaśnia Małgorzata Krokowska-Paluszak rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.
Pojawienie się śnieżycy wiosennej na terenie Nadleśnictwa Łopuchówko można przypisać celowemu działaniu człowieka. Na mapach sprzed ponad stu lat, w ogóle nie ma w tym miejscu lasu. Śnieżycowy Jar jest jednym z nielicznych w Wielkopolsce stanowisk śnieżycy wiosennej. Rezerwat istnieje od 1975 r., jednak jego popularność zyskała na znaczeniu w ostatnich latach. Skrajem rezerwatu prowadzi ścieżka turystyczna. W tym roku zwiedzający będą mogli obserwować charakterystyczne białe kwiatki, spacerując po nowej - oddanej w zeszłym roku do użytkowania - kładce - mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Łopuchówko Tomasz Markiewicz.

W tym roku ze względu na pandemię Nadleśnictwo Łopuchówko zdecydowało się wprowadzić na terenie rezerwatu następujące regulacje:

- Na ścieżce turystycznej w rezerwacie oraz będącej jej częścią kładce widokowej, ustalony zostaje ruch jednokierunkowy, tym samym wejście do rezerwatu możliwe będzie wyłącznie od jego południowej części, będzie to odpowiednio oznakowane.

- Trzeba też pamiętać o zakrywaniu ust i nosa oraz o zachowaniu odstępów.



Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
65.80 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro