Reklama
Reklama

Zasoby Biblioteki Raczyńskich poddano konserwacji i digitalizacji. Są wśród nich unikaty na skalę światową

fot. Biblioteka Raczyńskich / UMP
fot. Biblioteka Raczyńskich / UMP

Zakończyła się konserwacja i digitalizacja najcenniejszych zbiorów Biblioteki Raczyńskich.

Wcześniej wytypowano 23 tytuły w 32 tomach i to nimi zajęli się specjaliści od konserwacji. - Wszystkie atlasy zostały też zdigitalizowane i w późniejszym czasie będą udostępnione w internecie. W sumie zeskanowaliśmy ponad siedem i pół tysiąca stron - tłumaczył Krzysztof Grochowski z Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki Raczyńskich.

Szacunkowa wartość dzieł to 6,5 mln zł. Wśród nich są atlasy, które wycenia się na ok. 400 tys. zł.

Konserwację wykonało kilka pracowni. Inwestycja pochłonęła ok. 2,5 mln zł i była częścią większego projektu, obejmującego m.in. modernizację starego gmachu Biblioteki Raczyńskich (zakończy się w ostatnim kwartale tego roku).

- Ze względu na swoją wartość, wśród nich są unikaty na skalę światową, Atlasy są zamknięte w sejfach, w temperaturze około 16 stopni Celsjusza i przy zachowaniu odpowiedniej wilgotności. Dostęp do cennych zbiorów będą mieli jedynie badacze - podsumowała Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich. Zbiory po konserwacji powinny przetrwać w dobrym stanie kolejne kilkaset lat.

W zbiorach znaleźć można m.in. Atlas von dem Regierungs Departement im Groβherzogthum Posen z 1821 r., zawierający mapy wszystkich siedemnastu powiatów ziemskich rejencji poznańskiej z roku 1821 czy Das fnffte Theil des Groβen Atlantis welches begreiffet die Wasser-Welt z 1652 r., autorstwa słynnego niderlandzkiego kartografa Johannesa Janssoniusa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
8℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
19.24 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro