Reklama

Pod kwietnikiem na Łazarzu ukryty jest schron. Co znajduje się w środku?

fot. Poznańska Grupa Eksploracyjna

Do podziemi zeszli członkowie Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej.

Jak przekazują członkowie Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej po ponad 4-miesięcznym oczekiwaniu na odpowiednie zgody mogli się wybrać na Łazarz, gdzie pod kwietnikiem znaleziony został tajemniczy schron. Betonowy kwietnik, który skrywa wejście do podziemni znajduje się w okolicach przychodni na ulicy Kasprzaka. Eksploratorzy wspominają, że właśnie kwietniki w Poznaniu dość często maskują wejścia do schronów przeciwlotniczych.

Kwietnik przy przychodni na Kasprzaka odsłonił ponownie wejście do klatki schodowej schronu. Zamknięty najprawdopodobniej w 1964 roku podczas budowy kompleksu przychodni. Wskazuje na to pozostawiona Gazeta z tego samego roku. Po wykonaniu przewiertów służących przewentylowaniu obiektu dla naszego bezpieczeństwa oraz podniesieniu jednej płyty zamykającej wejście mogliśmy wejść do wnętrza
- informują członkowie

Na zdjęciach lotniczych szczególnie z kwietnia 1944 roku widoczny jest wykop na cztery korytarze o łącznej długości nieprzekraczającej 100 metrów. Ku naszemu zaskoczeniu okazało się że schron posiada tylko jeden korytarz o długości krótszej niż 20 metrów, który kończy się ścianą z otworem wentylacyjnym - dodają.

Po wszystkim wejście zostało ponownie zamknięte i zasypane do stanu sprzed wejścia. Eksploratorzy już zapowiadają, że zamierzają sprawdzić, co skrywa drugie wejście które widoczne jest na zdjęciach lotniczych, choć nie ma pewności, że istnieje do dziś.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
2℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
7.91 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro