Reklama
Reklama

Jest decyzja lokalizacyjna dla kładki nad Wartą. Ma połączyć Ostrów Tumski z ulicą Szelągowską

Wizualizacje z ubiegłego roku | fot. Robyg
Wizualizacje z ubiegłego roku | fot. Robyg

Otrzymał ją właściciel terenu na Ostrowie Tumskim, na którym ma powstać nowe osiedle.

Jesienią ubiegłego roku firma Robyg poinformowała, że chce na Ostrowie Tumskim stworzyć nie tylko osiedle, ale centrum rekreacyjne dla mieszkańców, które także przyciągnie turystów. Mają więc tu być budynki usługowe, rozrywkowe, hotelowe czy gastronomiczne. Inwestor zapowiedział, że wyda 20 milionów złotych na budowę dwóch mostów (nad Cybiną i Kanałem Ulgi), przebudowę ulicy Św. Wincentego, a także budowę kładki nad Wartą, która połączy okolice ulicy Św. Wincentego (na Ostrowie Tumskim) z ulicą Szelągowską w sąsiedztwie Cytadeli.

Tomasz Dworek z Rady Osiedla Stare Miasto ustalił, że Robyg uzyskał decyzję lokalizacyjną w sprawie budowy kładki. W decyzji zauważono, że inwestycja częściowo ma być realizowana na terenie dawnej Elektrociepłowni Garbary, która jest wpisana do rejestru zabytków. Oznacza to, że m.in. konieczne będzie przeprowadzenie prac archeologicznych i konserwatorskich.

Zgodnie z dokumentem nowa kładka ma nie stanowić dominanty przestrzennej. Ma mieć "lekką, transparentną, współczesną" konstrukcję, która będzie korespondować m.in. z Cytadelą. W trakcie projektowania powinno się maksymalnie chronić drzewa. Kładka ma mieć szerokość 5,5 metra i długość około 80 metrów.

- Należy zwrócić uwagę, że deweloper wypuścił PR-ową bańkę o swoim szlachetnym wkładzie w infrastrukturę, w wysokości 20 milionów złotych, w tym budowę dróg i dwóch innych kładek: omawianej łączącej wyspę z Garbarami i zapewne kolejnej pozwalające na wydostane się z wyspy przez Cybinę na Zawady i Panny Marii w Estkowskiego/ Wyszyńskiego. 20 milionów. Wzruszenie, choć trochę mało... Przecież sama kładka Berdychowska początkowo miała kosztować 28 milionów, ale prace budowlane wzrosły do prawe 70 mln! Więc wolałbym uczciwą komunikację dewelopera a nie banialuki, zwłaszcza, że inwestycje te będą przede wszystkim służyły jego klientom - zauważa Tomasz Dworek.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
15.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
12.35 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro