Reklama
Reklama

Poznańscy seniorzy będą mogli skorzystać z darmowej rehabilitacji po przejściu Covid-19

fot. UMP

Miasto Poznań zakupiło pakiety rehabilitacyjne dla poznańskich seniorek i seniorów, obejmujące świadczenia z zakresu rehabilitacji kardiologicznej, poszerzone o konsultacje pulmonologiczne, kardiologiczne oraz psychologiczne.

Z pakietów będzie mogło skorzystać 38 seniorów od 65 roku życia. Świadczenia gwarantowane w tym zakresie będą realizowane wśród pacjentów, którzy już czekają w kolejce w Dziennym Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych (POSUM) lub zostaną tam skierowani - informują miejscy urzędnicy.
Aby móc skorzystać z pakietu rehabilitacyjnego, trzeba będzie spełnić kryterium wiekowe, przedstawić skierowanie na druku szpitalnym do Dziennego Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej (wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, w tym np. POZ) oraz udokumentowany pozytywny wynik testu na Covid-19 - dodają.

Troszczymy się w ten sposób o seniorów i seniorki, którzy zmierzyli się z koronawirusem i przechorowali Covid-19, ale wciąż borykają się z powikłaniami oddechowymi i kardiologicznymi - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. Chcemy pomóc przywrócić im jak największą sprawność. Dlatego za zgodą radnych miejskich przeznaczamy 80 tys. zł na zakup pakietów rehabilitacyjnych. Zakażenie koronawirusem często wiąże się z całkowitą izolacją od osób bliskich - dlatego pakiet został wzbogacony o konsultacje z psychologiem, aby seniorzy mogli zadbać również o swoje zdrowie psychiczne - dodaje.

Ponadto, podobnie jak w latach ubiegłych, Miasto Poznań - odpowiadając na potrzeby mieszkańców - rozpoczęło finansowanie rehabilitacji ogólnoustrojowej dla poznańskich seniorów. Już od 1 marca w POSUM z tego rodzaju świadczeń mogą korzystać poznaniacy i poznaniaki, którzy urodzili się w 1956 r. lub wcześniej i oczekują na ich realizację w POSUM - przypominają urzędnicy. Przewidziane na ten cel środki finansowe zostały zwiększone w tym roku o dodatkowe 50 tys. złotych. Dzięki temu z pełnego turnusu rehabilitacyjnego w pełni dostosowanym ośrodku będzie mogło skorzystać 85 osób, co znacznie skróci czas oczekiwania na tego typu świadczenia, finansowane przez NFZ. Świadczenia opieki zdrowotnej, opłacane przez Miasto ruszą również od 1 czerwca tego roku w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i Rehabilitacji Medycznej przy ul. Mogileńskiej 42 - informują urzędnicy.

Więcej szczegółów znaleźć można tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-1℃
Poziom opadów:
1.7 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
10.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro