Reklama
Reklama

Trzecia fala koronawirusa w Wielkopolsce: "To, jak będą wyglądały najbliższe tygodnie, zależy od naszej odpowiedzialności"

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. DWOT
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. DWOT

Obecnie w kraju, w tym również w Wielkopolsce, zmagamy się z przyrostem zakażeń na COVID-19.

To, jak będą wyglądały najbliższe tygodnie, zależy tylko i wyłącznie od naszej odpowiedzialności. Przestrzeganie dyscypliny sanitarnej oraz obowiązujących obostrzeń jest jedynym sposobem na zahamowanie tych tendencji wzrostowych - ocenia wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

W ciągu ostatniej doby w Wielkopolsce odnotowano 954 przypadki zakażenia COVID-19, 15 osób zmarło. Mimo wzrostu zachorowań i hospitalizacji sytuacja jest stabilna i bezpieczna - podkreśla wojewoda. Wielkopolskie szpitale dysponują 1858 łóżkami, z czego wolnych jest 404. Na II poziomie zabezpieczenia wolnych jest 246 łóżek z 1451. Aktualnie w regionie dysponujemy 177 łóżkami respiratorowymi, z czego 61 jest dostępnych. W przypadku większej liczby osób wymagających leczenia respiratorem, istnieje możliwość zwiększenia liczby łóżek z dostępem do tlenu.

Cechą charakterystyczną trzeciej fali jest fakt, iż większy niż dotychczas procent osób zakażonych wymaga hospitalizacji, w związku z czym podejmowane są decyzje mające na celu zwiększenie liczby łóżek w całym regionie.

Wojewoda wielkopolski na bieżąco konsultuje sytuację epidemiczną oraz stan bazy łóżkowej z dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ. Na podstawie decyzji wydanych do 12 marca przez wojewodę wielkopolskiego, do 27 marca liczba łóżek na II poziomie zabezpieczenia wzrośnie o 459, w tym o 26 łóżek respiratorowych - informuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego. Zwiększenia bazy łóżkowej dotyczą Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wlkp., Szpitala Powiatowego w Wyrzysku, SPZOZ w Krotoszynie, Szpitala Powiatowego w Chodzieży, SPZOZ w Obornikach, SPZOZ w Słupcy, ZZOZ w Czarnkowie, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie, Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, SPZOZ w Wolsztynie, Pleszewskiego Centrum Medycznego, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie, SPZOZ w Nowym Tomyślu, Szpitala Powiatowego w Jarocinie, SPZOZ w Gostyniu, SPZOZ w Międzychodzie i Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia - dodaje.

Zwiększenie liczby łóżek covidowych było możliwe dzięki dobrej współpracy z dyrektorami wielkopolskich szpitali, którzy ze zrozumieniem i powagą podeszli do obecnej sytuacji, przystając na nasze propozycje - mówi Agnieszka Pachciarz dyrektor wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Postawa wielu szpitali zasługuje na szczególne uznanie, gdyż są to często placówki, które od początku pandemii angażują się w leczenie pacjentów z COVID-19 i nadal decydują się na podejmowanie tego wyzwania - dodaje.

Szpital tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich dysponuje obecnie 94 miejscami, z czego zajętych jest 90. Na wniosek wojewody wielkopolskiego od jutra, 17 marca uruchomiony zostanie kolejny moduł, zapewniający kolejnych 28 miejsc dla pacjentów. Maksymalny potencjał szpitala to 597 łóżek z dostępem do tlenu, w tym 48 łóżek intensywnej terapii dla osób wentylowanych respiratorem - przypomina Stube.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
7℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
9.44 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro