Reklama

Kiedy skończy się pandemia w Polsce? Centrum modelowania przedstawiło prognozę

Spadku średniej dziennej liczby zakażeń możemy spodziewać się dopiero po 20 kwietnia.

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Uniwersytetu Warszawskiego przedstawiło prognozę rozwoju pandemii. Uwzględniono powrót do szkół uczniów klas 1-3, otwarcie galerii handlowych, muzeów, kin, teatrów basenów, hoteli, stoków i basenów. Wzięto pod uwagę również tempo szczepień - obecnie 700-900 tysięcy osób miesięcznie przyjmuje pierwszą dawkę szczepionki mRNA (Pfizer i Moderna), i około 800 tysięcy osób przyjmuje szczepionkę AstraZeneca. Ponadto prognoza uwzględnia fakt, że z każdym tygodniem maleje akceptacja społeczna dla obowiązujących restrykcji - po roku trwania pandemii, niestety coraz więcej osób nie przestrzega obostrzeń.

Wnioski? Obecny tydzień to prawdopodobnie ostatni tydzień agresywnego wzrostu dziennych zakażeń. W kolejnych tygodniach dynamika przyrostów zmaleje, ale średnia 7-dniowa nadal będzie powoli rosnąć. Przełom nastąpić ma około 20 kwietnia. Dopiero po tym czasie możemy spodziewać się spadków. Natomiast prognoza zajętych łóżek w szpitalach mówi, że właśnie pod koniec kwietnia zbliżymy się do 40 tysięcy zajętych łóżek - czyli dzisiejszej granicy wydolności systemu. Jest to bardzo niepokojąca informacja, bo wysycenie szpitalnych łóżek w skali kraju oznacza, że jest bardzo prawdopodobne, że będą regiony w których łóżek zabraknie, w czasie kiedy w innych, być może odległych częściach Polski będą dostępne.

Obecnie około 25% mieszkańców Polski może mieć już odporność na koronawirusa (są ozdrowieńcami lub przyjęli szczepionkę). Pod koniec kwietnia odsetek ten może wzrosnąć do około 50%, i to już powinien być wyraźny i trwały hamulec dla rozwoju pandemii.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro